W jakich sytuacjach potrzebne nam będzie holowanie<span class="wtr-time-wrap after-title"><span class="wtr-time-number">6</span> min read</span>

W wielu codziennych sytuacjach na drodze możemy doświadczyć niezbyt przyjemnej awarii samochodu. Mogą to być wypadki i kolizje samochodowe czy zwykłe uszkodzenia poszczególnych części pojazdu. Samodzielnie samochód możemy holować kiedy na przykład zatankujemy niewłaściwe paliwo, przegrzeje nam się silnik lub zerwie pasek klinowy.

Nie zawsze jednak holowanie będzie możliwe. W takich przypadkach najlepiej skorzystać z profesjonalnej pomocy drogowej, na przykład Maciej Prosiński Pomoc Drogowa. Przed decyzją o holowaniu koniecznie sprawdźmy czy auto ma sprawny układ hamulcowy, kierowniczy oraz w pełni sprawne oświetlenie. Oczywistą sprawą jest również konieczność obecności kierowcy w pojeździe holowanym, a więc drzwi powinny być w pełni funkcjonalne. Jeżeli uznamy, że samochód nie spełnia tych warunków, koniecznie wezwijmy lawetę. 

W razie jakichkolwiek wątpliwości co do stanu samochodu, koniecznie wezwij lawetę.

Przepisy polskie dotyczące holowania samochodów

Zasady holowania określają przepisy Kodeksu Drogowego. Przede wszystkim musimy pamiętać, że holowanie znacznie obniża dozwoloną prędkość pojazdów. Maksymalne prędkości to:

  • w terenie zabudowanym – do 30 km/h.
  • w terenie niezabudowanym – do 60km/h.

Pamiętajmy również, że bierzemy odpowiedzialność za oba pojazdy. Powinniśmy więc zadbać o należyte połączenie ze sobą pojazdów. Nie powinno być możliwe ich rozczepienie, które może spowodować niemałe niebezpieczeństwo na drodze. Oba pojazdy muszą również sygnalizować awaryjną sytuację, poprzez włączenie świateł mijania, a auto holowane musi mieć po lewej stronie trójkąt ostrzegawczy, informujący wyprzedzających o lince rozpostartej pomiędzy samochodami.  

Należy też wziąć pod uwagę ograniczenia w wyborze miejsca do holowania pojazdu. Zawsze powinniśmy wybierać do tego najmniej uczęszczane trasy. Na autostradzie holowanie dopuszcza się tylko do pierwszego zjazdu lub Punktu Obsługi Podróżnych. Zwykle jednak w takich wypadkach korzystniej będzie wezwać lawetę.  

Istotne jest również aby linka naszego pojazdu była cały czas napięta, a kierowcy sygnalizowali swoje manewry. Ruch pojazdów powinien być jak najbardziej płynny i skoordynowany. Niedopuszczalne jest szarpanie kierownicą i wykonywanie niespodziewanych manewrów. Obaj kierowcy powinni być opanowani, skupieni na sytuacji drogowej i przygotowani do wzajemnej współpracy. 

Czego potrzebujemy aby poprawnie holować auto

Osprzęt potrzebny do holowania nie należy do najdroższych i zdecydowanie warto mieć go w swoim bagażniku. Do poprawnego holowania potrzebujemy oznaczonej na biało czerwono linki holowniczej o długości od 4 do 6 metrów, która powinna być dostosowana do ciężaru samochodu. Niezbędny będzie również trójkąt ostrzegawczy, a w wielu wypadkach przyda się także niezbyt długi (do 3 m) sztywny hol oraz kable rozruchowe

Jak poprawnie zaczepić linkę holowniczą

Na początku powinniśmy zaczepić likę w aucie holowanym. W tym celu używamy zaczepu połączonego z liną holowniczą, które posiadają odpowiednie zabezpieczenia. Pamiętajmy, że linkę możemy przyczepić tylko do uszu holowniczych lub haka. W żadnym wypadku nie powinniśmy przyczepiać liny do zderzaka lub innych części pojazdu. Ryzykujemy w ten sposób nie tylko uszkodzenie samochodu ale także mandat karny. Ucho holownicze znajduje się pod zderzakiem, jednak w wielu autach potrzebne będzie jego wkręcenie. Miejsce na ucho zwykle znajdziemy pod zaślepką otwieraną naciskiem lub wymagającą podważenia. 

W aucie holowanym linkę montujemy analogicznie. Zaczepiamy ją do stałego haka lub ucha holowniczego.

Pamiętaj aby linkę montować do ucha holowniczego lub haka. 

O czym jeszcze warto pamiętać

Niezwykle ważne jest aby obaj kierowcy zdawali sobie sprawę z powagi sytuacji. Holowanie może wydawać się proste jednak wymaga ono odpowiedniego skupienia i dużych umiejętności, zwłaszcza w przypadku kierowcy pojazdu holowanego. Warto również zawczasu ustalić jakiś sposób porozumiewania się, który niejednokrotnie może uchronić nas od spowodowaniu wypadku lub uszkodzenia któregoś z pojazdów.

Pamiętajmy też, żeby nie włączać świateł awaryjnych. Oba pojazdy powinny mieć włączone światła mijania. Istotne jest również odpowiednie oznaczenie linki, koniecznie na biało czerwono. Zdecydowanie warto kupić taką, która jest właśnie w takiej kolorystyce aby nie martwić się później o jej odpowiednie uwidocznienie. Kolorystyka ta ułatwia znacznie widoczność dla innych pojazdów oraz pozwala uniknąć mandatu. 

Kiedy polskie prawo zakazuje holowania lub nie powinno się tego robić

W większości przypadków nie poleca się holowania samochodów z automatyczną skrzynią biegów. Niektóre modele dopuszczają ostrożne holowanie na niewielkich dystansach jednak taką możliwość powinniśmy sprawdzić dla konkretnego modelu. Uszkodzeniu podczas holowania w dużym stopniu ulegają pojazdy z napędem na cztery koła, elektryczne oraz hybrydowe. Producenci w instrukcjach zwykle zawierają informację o braku możliwości holowania takiego samochodu. Jeżeli jednak zdecydujemy się na ten krok musimy liczyć się z uszkodzeniem samochodu z naszej winy.  

Dużą ostrożność powinniśmy zachować także w przypadku pojazdów z zawieszeniem pneumatycznym lub hydropneumatycznym, w których awarii uległ silnik. Próba holowania z opuszczonym zawieszeniem może skończyć się fatalnie i wygenerować dodatkowe koszty naprawy. 

Nie narażaj niepotrzebnie swojego samochodu na uszkodzenie. Jeżeli producent odradza holowanie, wezwij lawetę. 

Prawo zabrania nam również holowania samochodów, które nie mają opłaconego OC. Jeżeli więc przypomnieliśmy sobie o dawno nieużywanym aucie, które od dłuższego czasu stoi w jednym miejscu, sprawdźmy lepiej czy posiadamy aktualne opłaty. W przeciwnym wypadku konieczne będzie ich uaktualnienie lub wezwanie lawety. 

Podsumowanie

Prawidłowe holowanie pojazdu wymaga nie tylko podstawowej wiedzy dotyczącej przepisów o ruchu drogowych ale także sporych umiejętności. Nie powinny się za nie brać osoby, które dopiero zaczynają przygodę z czterema kółkami lub niezbyt dobrze czują się za kierownicą. W wypadkach kiedy nie jesteśmy pewni stanu naszego samochodu lub naszych umiejętności, zdecydowanie warto skorzystać z oferty pomocy drogowej, która w pełni zaopiekuje się naszym pojazdem. 

Decydując się na wezwanie pomocy drogowej warto postawić przede wszystkim na profesjonalizm i jakość, jaką na pewno odznacza się firma Macieja Prosińskiego. Jeżeli samochód odmówi posłuszeństwa w Poznaniu lub jego okolicach z pewnością firma będzie w stanie zapewnić odpowiednią pomoc. Jak większość tego typu firm świadczy ona usługi 24 godziny na dobę, bez względu na weekendy i święta. Dodatkowo oferuje usługi sprawdzonych mechaników oraz warsztatów samochodowych, które z pewnością ułatwią cały proces doprowadzenia auta do stanu świetności. Firma zdecydowanie wyróżnia się na rynku wysoką jakością usług ale również uprzejmym i opanowanym stosunkiem do klienta, co potwierdzają opinie zadowolonych użytkowników.

Zapraszamy do odwiedzenia strony i zapoznania się z ofertą. 

Maciej Prosiński Pomoc Drogowa
ul. Leszka 2
61-063 Poznań 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *