Poznań #na Wolnym: co oferuje w tym roku?<span class="wtr-time-wrap after-title"><span class="wtr-time-number">7</span> min read</span>

To kolejne z letnich wydarzeń organizowanych przez miasto Poznań. Wolny Dziedziniec Urzędu Miasta po raz kolejny zamieni się w miejsce spotkań z kulturą. W tym roku będziemy mogli uczestniczyć w 14 spektaklach teatralnych, 8 seansach filmowych i 5 koncertach.

Seanse filmowe

Seanse na Wolnym podzielone będą na dwa bloki tematyczne Amerykańskie Przedmieścia oraz Pół człowiek pół legenda. W ramach pierwszego, wyświetlane będą produkcje z lat 2015-2019: Pokój (ang.The Room), Amerykańska SIelanka (ang. American Pastoral), Suburbicon i odkrycie zeszłego sezonu, The Florida Project.

Cykl Amerykańskie Przedmieścia

  • The Florida Project – 15 lipca (pn), godz. 21:00
  • Pokój (Room) – 16 lipca (wt), godz. 21:00
  • Sielanka (American Pastoral) – 17 lipca (śr), godz. 21:00
  • Suburbicon – 18 lipca (czw), godz. 21:30

Wszystkie opowiadają o pozornie spokojnym życiu, które zostaje w jakiś sposób zakłócone. Każda z produkcji może poszczycić się gwiazdorską obsadą i licznymi nagrodami.

W cyklu Pół człowiek pół legenda wyświetlone zostaną: Manglehorn, Człowiek, który zabił Don Kichota, Młodość i Człowiek z rewolwerem.
Wśród wybranych obrazów znajdują się filmy wyreżyserowane przez najlepszych amerykańskich i europejskich twórców kina m.in. Terry’ego Giliama i Paolo Sorrentino.

Cykl Pół człowiek pół legenda

  • Manglehorn – 22 lipca (pn), godz. 21:00
  • Człowiek, który zabił Don Kichota – 23 lipca (wt), godz. 21:00
  • Młodość (Youth) – 24 lipca (śr), godz. 21:00
  • Gentelmen z rewolwerem – 25 lipca (czw), godz. 21:30

Proponowany repertuar podejmie próbę rozważania na temat młodości, przemijania i przekraczania stereotypów. W celu dogłębnego zrozumienia tematu, zalecamy obejrzeć wszystkie.

Zobacz również: Kina plenerowe w Poznaniu 2019 – sprawdź repertuar na lipiec i sierpień


Spektakle

Teatr na Wolnym to wydarzenia współtworzone przez teatry z całej Polski. Oprócz poznańskich artystów wystąpią również aktorzy z Łodzi, Warszawy, Gdyni i Gniezna. Wśród najbardziej znanych nazwisk wymienić można Krystynę Jandę, Jana Peszka i Andrzeja Seweryna.

21 lipca (nd) 16:30

Jaś i Małgosia – to spektakl dla dzieci z repertuaru śląskiego teatru Fabryka Kultury. Spektakl z pewnością odbiega od klasycznej adaptacji baśni bracia Grimm. Tutaj Jaś i Małgosia tworzą swój własny wizerunek.

16 sierpnia (pt) 20:00

Scenariusz dla nieistniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego – monodram w wykonaniu Jana Peszka, który przybiera formę wykładu na temat problemów nowej muzyki i sztuki oraz daleko idących za tym, konsekwencji. Monodram napisany został ściśle z myślą o Janie Peszku. Spektakl stanowi jeden z najbardziej przełomowych momentów aktora w karierze. Jan Peszek zagrał w Scenariuszu dla nieistniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego już ponad 2000 razy w teatrach na całym świecie.

17 sierpnia (sb) 12:00

Nowe Szaty Króla – ta najnowsza premiera poznańskiego Teatru Animacji to alkowo-aktorski musical familijny. Choć baśń Andersena skierowana jest do dzieci, dorośli również znajdą w niej sporo życiowej prawdy.

17 sierpnia (sb) 20:00

Bodo…Tanga – spektakl poznańskiego Teatru Muzycznego w wykonaniu Radosława Elisa i Oksany Hamerskiej oparty na repertuarze piosenek Eugeniusza Bodo. Próba opowiedzenia o miłości, która wymyka się temu, co śpiewano przed laty.

18 sierpnia (nd) 12:00

Byczek Fernando – to kolejna propozycja dla najmłodszych widzów. Przedstawienie wyreżyserowane przez Studio Teatralne Blum opowiada o łagodnym, nie znoszącym przemocy i walk, byczku Fernandzie, któremu przystało poruszać się w świecie madryckich torreadorów. Spektakl stworzony jest w technice lalki planszowej, przy akompaniamencie hiszpańskich gitarowych rytmów.

18 sierpnia (nd) 20:00

Tuwim dla Dorosłych – spektakl gdyńskiego teatru muzycznego im. Danuty Baduszkowej, który po raz pierwszy pojawi się na scenie poza Gdynią. Spektakl jest podróżą w głąb poetyckiego, dość enigmatycznego świata pisarza, opartą na zbiorze satyrycznych tekstów W oparach absurdu, które współtworzył również Antoni Słomiński. Spektakl zrealizowany jest w stylistyce łączącej kabaret z mrocznym klimatem noir. W przedstawieniu pojawiają się piosenki Tuwima, które doczekały się już aranżacji autorstwa Grzegorza Turnaua, Marka Grechuty oraz zespołu Piersi.

19 sierpnia (pn) 20:00

Klub Samotnych Serc – to opowieść o miłości i potrzebie jej odnalezienia niezależnie od wieku. W przedstawieniu wykorzystano 25 piosenek, które wykonywali w latach 50. i 60. tacy artyści jak: Sława Przybylska, Krystyna Sienkiewicz, Piotr Fronczewski, czy Zdzisław Maklakiewicz. Spektakl pochodzi z repertuaru Teatru Fredro z Gniezna.

20 sierpnia (wt) 20:30

Maria Callas, Master Class – spektakl teatru “Och Teatr” z główną rolą Krystyny Jandy. Sztuka opowiada o światowej sławy śpiewaczce operowej, tytułowej Mariii Callas. Opowieść o życiu artystki prowokuje pytanie na temat sztuki i cenie jaką trzeba ponieść, by w pełni się jej oddać. Napisana przez Terrence’a McNally sztuka odniosła sukces na całym świecie.

21 sierpnia (śr) 20:00

Filadelfijska Opowieść – to klasyczna amerykańska komedia romantyczna znana głównie dzięki filmowej adaptacji George’a Cukora z Katharine Hepburn i Carym Grantem. Główną bohaterką jest należąca do bogatej rodziny przemysłowców Tracy Lord, która po raz drugi postanawia wyjść za mąż. Jednak w noc przed ceremonią, Tracy zaczynają targać wątpliwości. Sprawę zaognia fakt, że wydarzenie śledzone jest przez środowisko i lokalną prasę. Spektakl pochodzi z repertuaru Teatru Polskiego we Wrocławiu.

22 sierpnia (czw) 20:00

Pomoc domowa – propozycja Wrocławskiego Teatru Komedia, jeden z najbardziej przebojowych i oklaskiwanych spektakli w całym repertuarze. To francuska sztuka Marca Camolettiego przeniesiona na deski wrocławskiego teatru przez Wojciecha Dąbrowskiego, odtwórcę jednej z głównych ról. Spektakl opowiada o perypetiach znudzonych sobą małżonków, którzy usiłują wdać się w pozamałżeński romans. Pikanterię tej miłosnej farsy podsyca ingerencja tytułowej pomocy domowej.

23 sierpnia (pt) 20:00

Pamięć Wody – to sztuka brytyjskiej autorki Shelagh Stephenson, która zdobyła nagrodę im. Laurence’a Oliviera przyznawaną przez Zrzeszenie teatrów londyńskich. To opowieść o trzech siostrach, które muszą poradzić sobie z traumatycznym wydarzeniem jakim jest dla nich śmierć matki. Sztuka porusza też problem pamięci, zdolności do przeinaczania wspomnień i ich ulotności. Pamięć Wody to spektakl grany przez aktorów z teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi.

24 sierpnia (sob) 12:00

Chodź na słówko 2 – druga odsłona dziecięcego spektaklu opowiadającego o potrzebie akceptacji. Fabuła jest dość irracjonalna. Bohaterami pierwszej części były zbędnie wypowiedziane przez dwuletnią dziewczynkę słowa, które nie wiedzą, kim tak naprawdę są. Druga część wydaje się jeszcze bardziej zagadkowa.

24 sierpnia (sb) 20:00

Szekspir Forever! – kolejny monodram, tym razem w wykonaniu i reżyserii Andrzeja Seweryna. Spektakl oparty został na motywach utworów Williama Szekspira: Hamlet, Makbet, Romeo i Julia, Henryka V, Burza, Ryszard III, Sonetów. Koncepcja przedstawienia opiera się na interaktywnym dialog w widzem. Tematem Szekspir Forever! oprócz twórczości wybitnego angielskiego dramaturga, jest przede wszystkim człowiek i jego kondycja w otaczającym i zmieniającym się świecie.

25 sierpnia (nd) 20:00

Kwartet – komedia poznańskiego Teatru Muzycznego opowiadająca o losach czterech śpiewaków operowych rozpamiętujących dawne czasy. Katalizatorem akcji jest żona jednego z nich, również diwa operowa niechcąca wystąpić w kwartecie w którym bohaterowie święcili niegdyś triumfy.

Koncerty

19 lipca (pt) 19:30

Mikromusic – polski zespół muzyczny grający trip hop z wpływami jazzu. Do najbardziej znanych utworów zespołu należą: Takiego Chłopaka, Tak mi się nie chce, Na krzywy Ryj. Supportem Mikromusic będzie Helaine Vis.

20 lipca (sb) 19:30

Glasspop – zespół tworzą doświadczeni muzycy znani z takich zespołów jak: UFly, Hot Water, Chupa, Wolna Sobota, Alpha Dog czy Tfaruk Love Communication. Na brzmienie Glasspol składają się klasyczne instrumenty takie jak gitara, bas i bębny, podkręcone dodatkiem sampli i elektronicznych brzmień. Jako support wystąpi raper Onur Alpoz.

26 lipca (pt) 19:30

Clock Machine – grupa muzyczna grająca tradycyjnego rocka z lekką domieszką funku, nuty pikanterii dodaje charakterystyczny wokal Igora Walaszka, który okazał się największym objawieniem tegorocznego Męskiego Grania. Rockowy zespół supportować będzie grupa Mitochondrium.

27 lipca (sb) 19:30

Wczasy – to duet dwóch Poznaniaków. Brzmienie Wczasów opiera się głównie na gitarach, syntezatorach analogowych i automatach perkusyjnych. Duet śpiewa głównie piosenki polskojęzyczne. Supportem koncertu będzie zespół Bloki.

Zobacz również: Maltańska Scena Muzyczna #NaFalach – rozpiska tegorocznych koncertów

Bilety

Bilety na wszystkie wydarzenie można nabyć w Kinie Muza oraz Domu Tramwajarza. Będzie można je zdobyć również bezpośrednio przed wydarzeniem na dziedzińcu.

Bilety na sierpniowe wydarzenia będą dostępne od 1 lipca 2019 w Centrum Informacji Kulturalnej przy Pl. Wolności oraz na bilety24.pl.

Cennik:

Kino plenerowe – 1 zł
Spektakle dla dzieci – 2 / 5 zł
Spektakle dla dorosłych – 5 zł
Koncerty – 2 / 5 zł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *