Animator 2019 – czeka nas 6 dni pełnych animacji, zarówno na ekranie jak i poza nim<span class="wtr-time-wrap after-title"><span class="wtr-time-number">7</span> min read</span>

Uznawany jest za jeden z najważniejszych festiwali filmów animowanych na świecie, co roku przyciąga do Poznania tysiące fanów, ale nie tylko – biorą w nim udział również uznani twórcy filmowi. W tym roku, głównym gościem Animatora, bo o nim mowa, będzie Tim Allen – animator pracujący przy takich produkcjach jak Fantastyczny Pan Lis, Gnijąca Panna Młoda, czy Wyspa Psów. Co czeka nas na tegorocznym festiwalu?

12. już edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator rozpocznie się 5 lipca (w piątek) i potrwa 6 dni. W tym czasie, będziemy mogli obejrzeć aż tysiąc filmów z 64 krajów. Z tego, tylko 46 produkcji powalczy o statuetkę Złotego Pegaza – nagrodę kwalifikującą do wyścigu po Oscara. Poznański festiwal, uważany jest za jedno z największych branżowych wydarzeń. 

Program 

Każdy dzień festiwalowy to ponad 12 godzin wydarzeń i projekcji filmowych. Tegoroczna edycja podzielona została łącznie na 19 cykli tematycznych. Poniżej krótki opis każdego z nich.

Konkurs

Sekcja zawiera filmy dlugo- i krótkometrażowe, które walczą o nagrodę główną przyznawaną przez jury konkursowe. Wśród prezentowanych produkcji, swoich faworytów wybierze również publiczność. Dodatkowo, oprócz: Złotego, Srebrnego i Brązowego Pegaza, Nagrody za Najlepszy Film Pełnometrażowy oraz Nagrody Publiczności, wręczone zostaną również nagrody specjalne: Nagroda Specjalna Rektora Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu za Najlepszy Film Studencki, Nagroda za Najlepszy Film Muzyczny oraz Nagroda specjalna im. Wojciecha Juszczaka za Szczególne Walory Artystyczne. 

Animator PL

To osobna sekcja konkursowa dedykowana polskim animacjom. Konkurs powstał we współpracy ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich. W tym roku, odbędzie się dopiero druga edycja. W konkursie przyznane zostaną następujące nagrody:

  • Grand Prix – Kryształowy Animusz,
  • Złoty Animusze w kategorii Debiut,
  • Złoty Animusz w kategorii Film Autorski,
  • Nagroda Publiczności
  • Wyróżnienie specjalne ufundowane przez Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu. 
źródło: https://www.facebook.com/FestivalAnimator/

Wręczenie nagród

Gala wręczenie nagród będąca zwieńczeniem festiwalu, nastąpi 11 lipca w Scenie na Piętrze (Estrada Poznańska). Wręczenie statuetek umili koncert zespołu Animatik, któremu towarzyszyć będą wizualizacje realizowane przez Miłosza Margańskiego, pedagoga Wydziału Animacji. Projekt audiowizualny przygotowany został z okazji 40-lecia Animacji na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Do udziału w gali uprawnia zakup osobnego biletu. 

Pokazy nagrodzonych filmów odbędą się następnego dnia (12 lipca) w Kinie MUZA. Projekcje podzielone zostaną na 3 osobne sekcje:

  • 17:00 – Pokaz filmów nagrodzonych: film pełnometrażowy
  • 19:00 – Pokaz filmów nagrodzonych: film pełnometrażowy – nagroda publiczności
  • 21:00 – Pokaz filmów nagrodzonych: filmy krótkometrażowe

Animator Pro

To panel dyskusyjny skierowany zarówno do profesjonalistów, jak również osób, które dopiero wkraczają w świat animacji. Forum potrwa 2 dni i odbędzie się w Auli Atrium Uniwersytetu Artystycznego. W ramach cyklu poruszone zostaną tematy dotyczące nowych technologii – 3D oraz VR i ich wpływu na rozwój animacji. Oprócz tego, poruszony zostanie aspekt wykorzystywania animacji w filmie dokumentalnym.

Drugi dzień konferencji poruszy, przede wszystkim, kwestie związane z finansowaniem animowanych produkcji. Będzie można dowiedzieć się również, jak stawiać pierwsze kroki w branży. Cykl zwieńczy spotkanie networkingowe. 

Animacja poza kinem

To projekcja filmów animowanych, które wymykają się wszelkim regułom i narzuconym schematom. W cyklu zaprezentowanych zostanie 7 animacji, które stworzone zostały na potrzeby ekspozycji galeryjnej. Autorami obrazów filmowych są artyści sztuk wizualnych. 

źródło: https://www.facebook.com/FestivalAnimator/

Szkoły i festiwale

W ramach cyklu zaprezentowane zostaną dzieła nagrodzone na największych światowych festiwalach oraz animacje stworzone przez studentów najlepszych uczelni, w tym uczniów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. 

Animation as a statement

To pokazy filmów animowanych, które próbują zdefiniować rzeczywistość oraz pokazują jej alternatywne wizje – utopii i dystopii. 

Animacja z Norwegii

To przegląd filmów uznanych mistrzów animowanego kina norweskiego, jak również prezentacja najnowszych produkcji. W sekcji przedstawione zostaną 4 filmy pełnometrażowe. 

Animacja w praktyce

To cykl czterech warsztatów skierowanych do, mniej lub bardziej zaawansowanych, osób. Uczestnicy nauczą się podstawowych technik tworzenia animacji, w tym również techniki 3D.

Jeden z warsztatów pokaże jak ożywić postaci ulepione z plasteliny.

Warsztat cieszący się największym zainteresowaniem dotyczyć będzie natomiast sposobów animacji ludzkiej anatomii. Zajęcia poprowadzi gwiazda tegorocznego festiwalu, Tim Allen.

Tim Allen

Twórczość głównego gościa tegorocznej edycji festiwalu zostanie przedstawiona w osobnym cyklu. Jako, że Tim Allen jest częstym współpracownikiem Tima Burtona i Wesa Andersona, w sekcji przedstawione zostaną filmy autorstwa właśnie tych dwóch reżyserów – Wyspa Psów i Frankenweenie.

Kadr z filmy Frankenweenie

Klub festiwalowy

W ramach cyklu przedstawionych zostanie 6 wydarzeń specjalnych, czyli takich których nie zobaczymy w żadnym innym miejscu. W Klubie festiwalowym zaprezentowane zostaną 4 filmy z towarzyszącymi im koncertami muzycznymi – jedna przedpremiera oraz pokaz filmu, którego oś fabularną wyznaczać będą obliczenia algorytmiczne.

Silent Cinema

To projekcje filmów, które mimo niemych bohaterów, mówią bardzo wiele. W sekcji zaprezentowane zostaną filmy średnio- i długometrażowe. Seanse pokazywane będą w ramach kina nocnego w Parku Wieniawskiego. 

Spotkania autorskie

Będziemy mogli porozmawiać, nie tylko z twórcami filmów biorących udział w konkursie, ale również z autorami nowości wydawniczych na temat animacji.

Animacja i VR

Cykl dwóch spotkań, które poświęcone będą nowym możliwościom narracyjnym, wynikającym z rozwoju technologii VR. Uczestnikom przedstawione zostaną narzędzia i techniki wspomagające tworzenie obrazu ruchomego z pomocą VR i AR.

Animator dla dzieci

Cykl wydarzeń dla dzieci obejmujący nie tylko projekcje filmów, ale również warsztaty. Program przygotowany został przez Centrum Sztuki Dziecka. 

Animowane seriale

To pokaz najciekawszych animowanych produkcji telewizyjnych ostatnich lat. W ramach cyklu zaprezentowane zostaną zarówno filmy skierowane dla dzieci, jak również dla dorosłych. Zobaczymy m.in. tytuły takie jak: Baranek Shaun, Ricky&Morthy, czy Lastman. Osobny pokaz poświęcony będzie produkcjom kanału Cartoon Network. 

Kadr z serialu Rick and Morty 

Waldemar Kazanecki

W tym panelu będziemy mogli zapoznać się z twórczością jednego z najbardziej płodnych polskich kompozytorów. Waldemar Kazanecki skomponował ponad 500 partytur filmowych. Jego działania skupiały się jednak w głównej mierze na ilustrowaniu animacji. Sekcja zawiera 8 filmów.

Animatorskie duety

Jak nietrudno się domyślić, cykl przedstawiać będzie przykłady jednych z najlepszych animatorskich duetów reżyserskich. W sekcji pokazanych zostanie 6 filmów krótkometrażowych.

Szczegółowy harmonogram wydarzeń znajdziecie na stronie: http://www.animator-festival.com/#program.

Lokalizacja

Wydarzenia festiwalowe bedą odbywać się w 5 rożnych miejscach:

  • Kino Muza, ul. Św. Marcin 30
  • CK Zamek (Sala Wielka i Kino Pałacowe), ul. Św. Marcin 80/82
  • Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, Al. Marcinkowskiego 29
  • Klub Festiwalowy Park Wieniawskiego
  • Scena na piętrze, ul. Masztalarska 8
  • Hotel Novotel Poznań, pl. Andersa 1

Bilety

Bilety na wydarzenia dostępne są w kasie kina MUZA oraz online na stronach: https://kinomuza.bilety24.pl oraz www.bilety24.p

Cennik:

  • Przegląd filmów konkursowych – 15 zł
  • Bilet dla asystenta/tki osoby z niepełnosprawnościami – 1 zł
  • Pokazy, spotkania Masterclass, Q&A’s – 5 zł
  • Seanse Animator dla Dzieci  – 8 zł
  • Pozostałe pokazy – 15 zł
  • Warsztaty Animator dla Dzieci – 10 zł
  • Warsztaty Animacja w Praktyce – 50 zł
  • Opłata za udział w programie Animator PRO (1 dzień) – 30 zł
  • Ceremonia Wręczenia Nagród – 20 zł
  • Karnet na wszystkie pokazy program festiwalowego* – 100 zł

* z wyłączeniem Ceremonii Wręczenie Nagród, programów Animator dla Dzieci, Animacji w Praktyce oraz Animator PRO.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *