Przekładnie kierownicze – musisz o tym wiedzieć!<span class="wtr-time-wrap after-title"><span class="wtr-time-number">5</span> min read</span>

Nawet niedoświadczeni kierowcy wiedzą, że przekładnie kierownicze stanowią jeden z kluczowych elementów każdego samochodu. Z tego też powodu, tak istotne jest utrzymanie ich w najlepszej sprawności. W dzisiejszym artykule przedstawimy przyczyny i skutki awarii maglownic, a także omówimy, jak sobie radzić w takich przypadkach.

Niesprawna przekładnia? Postaw na profesjonalistów z Autokorbas!

Awaria przekładni kierowniczej to jeden z najczęstszych problemów, z jakim mogą spotkać się właściciele samochodów. Jeśli problem niesprawnej lub uszkodzonej maglownicy dotyczy również Ciebie, skorzystaj z pomocy Autokorbas. Wybierając przekładnie kierownicze w Autokorbas z Wysogotowa, wybierasz własną satysfakcję! To profesjonalna firma z wieloletnim doświadczeniem w branży, które gwarantuje najwyższą jakość świadczonych usług. Dysponujemy innowacyjnym i w pełni sprawnym sprzętem, a także wysoce wykwalifikowaną kadrą pracowników, stale poszerzającą własne kompetencje, w poszukiwaniu innowacyjnych rozwiązań. Oferujemy szerokie usługi w zakresie naprawy i regeneracji maglownic. Dokładamy również wszelkich starań, aby zapewnić indywidualną obsługę każdemu z naszych klientów. Oprócz przywrócenia przekładni to pierwotnego stanu, gwarantujemy również praktyczne porady i wskazówki na przyszłość, które pomogą zminimalizować ryzyko kolejnego uszkodzenia maglownicy.

Zanim podejmiesz jakiekolwiek działania, udaj się do specjalisty. Profesjonalny mechanik dysponuje zaawansowanym sprzętem, który czyni pracę skuteczniejszą. 

W pełni sprawna maglownica gwarancją bezprecedensowego bezpieczeństwa

Mechanizm działania maglownicy opiera się w głównej mierze na przekazaniu ruchu z kierownicy na koła samochodu. Pozwala ona na płynne przemieszczenie się auta, tym samym odpowiadając za bezpieczeństwo wszystkich znajdujących się w nim pasażerów. Przekładnia kierownicza, jak sama nazwa wskazuje stanowi istotny element układu kierowniczego każdego pojazdu. W większości przypadków, jest ona położona poziomo względem kolumny kierownicy, a specjalne drążki kierownicze, pozwalają na zmianę jej położenia. To w konsekwencji powoduje zmianę kierunku jazdy auta. Uszkodzona maglownica lub ta, która na skutek czynników zewnętrznych lub upływu czasu ulega awarii, może stanowić poważne niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia podróżujących wadliwym pojazdem. Z tego też powodu, najważniejsze jest tutaj szybkie i odpowiednie działanie.

Maglownica pełni niezwykle istotną rolę, odpowiadając za bezpieczeństwo pasażerów. Z tego też powodu tak istotne jest utrzymanie jej w jak najlepszej kondycji. 

Jakie elementy przekładni kierowniczej najczęściej ulegają uszkodzeniom i awariom?

Maglownica składa się z kilku elementów, z których każdy może ulec uszkodzeniu. Do tych najbardziej narażonych na zepsucie się możemy zaliczyć:

 • obudowę – gdy dojdzie do jej pęknięcia, a także innych uszkodzeń mechanicznych, takich jak głębokiego zarysowanie, należy niezwłocznie wymienić przekładnię kierowniczą na nową
 • płyn – nieszczelność maglownicy może być przyczyną wycieku płynu; w tym wypadku nie jesteśmy zmuszeni wymieniać całej maglownicy, a jedynie jej uszczelnień, a także nieznacznego oszlifowania listwy zębatej
 • gumowe osłony przekładni – w przypadku uszkodzenia tego elementu maglownicy, do wnętrza całości mechanizmu mogą dostać się zanieczyszczenia, takie jak pył czy piasek, spowalniające pracę, czyniąc ją mniej wydajną

Oznaki awarii maglownicy – działaj, nim będzie za późno!

Uszkodzona przekładnia kierownicza daje charakterystyczne sygnały, dzięki czemu rozpoznanie problemu jest łatwiejsze, a wszelkie działania mogą zostać podjęte w szybszym czasie. Do oznak awarii maglownicy należą między wszystkim:

 • Trzaski w czasie wykonywania gwałtownych ruchów kierownicą
 • Brak wspomagania kierownicy lub wspomaganie w bardzo niewielkim stopniu
 • Blokowanie się kierownicy
 • Wyciek płynu z maglownicy
 • Luz kierownicy podczas wykonywania różnego typu manewrów
 • Drgania kierowcy przenoszące się na cały samochód
 • Ubytek płynu w zbiorniku płynu wspomagania
 • Brak trzymania się toru jazdy przez samochód

Kiedy zauważysz w swoim samochodzie jeden z powyżej wymienionych niepokojących oznak, od razu przystąp do działania i udaj się do profesjonalisty. 

Przyczyny uszkodzonej maglownicy

Jak mówi kultowe przysłowie, lepiej zapobiegać niż leczyć. To samo tyczy się również uszkodzeń przekładni kierowniczych. Aby mieć pewność, że przekładnia kierownicza w Twoim samochodzie nie ulegnie awarii, musisz zapoznać się z ich najczęstszymi przyczynami. Do najpopularniejszych przyczyn uszkodzeń przekładni kierowniczych należą:

 • nierówność nawierzchni, po której porusza się samochód – na stan drogi nie masz oczywiście żadnego wpływu, należy jednak zaznaczyć, iż jeśli chcemy utrzymać naszą maglownicę w pełnej sprawności, powinniśmy unikać poruszania się po nadzwyczaj wyboistych czy nierównych ulicach
 • częste kręcenie kołami w miejscu
 • najeżdżanie skręconymi kołami na wysokie krawężniki – tak samo jak i poprzedni przypadek, tak i ten może przyczynić się do rozregulowania przekładni, co w konsekwencji prowadzi do jej uszkodzenia
 • nieodpowiedni dobór felg do zaleceń producenta danego modelu auta

Przyczyny uszkodzonej maglownicy mają różnorodne podłoże. Jeśli znasz te najpowszechniejsze, możesz skutecznie uniknąć awarii. 

Potrzebujesz pomocy z autem? Skieruj się do nas!

Jesteś początkującym kierowcą i zauważyłeś jakąś nieprawidłowość w swoim aucie, nie wiedząc, jak samodzielnie sobie z nią poradzić? A może chcesz po prostu zaoszczędzić nieco czasu i pieniędzy? W takim razie, serdecznie zapraszamy do skorzystania z usług firmy Autokorbas! Oferujemy profesjonalną obsługę każdego z klientów, a także indywidualne porady dotyczące danego problemu. A to wszystko w atrakcyjnej cenie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *