Wszystko co musisz wiedzieć o stylu rustykalnym na wesele<span class="wtr-time-wrap after-title"><span class="wtr-time-number">3</span> min read</span>

Wesela w stylu rustykalnym są jednymi z najczęściej organizowanych w Polsce. W nadchodzącym sezonie 2022 również będzie on królował. Dlatego jest on górą od tylu lat, ponieważ ma w sobie niezwykłą naturalność i sielskość, które powodują, że niemal każdy powinien czuć się w nim dobrze i swobodnie. Kojarzony z drewnem i polnymi kwiatami, przywołuje dawne wspomnienia z beztroskich lat dzieciństwa spędzonego u babci. Czym tak naprawdę jest i jakie elementy go reprezentują?

Czym jest styl rustykalny?

Historia tego stylu sięga przełomu XIX i XX wieku i nawiązuje do ludowości charakterystycznej dla ówczesnych gospodarstw. Króluje w nim atmosfera dworków i wiejskich chałup. Nazwa pochodzi od angielskiego słowa rustic – wiejski. Zawiera się w niej bliskość natury, sielskość i prostota, a także delikatne kolory, jakby wprost przejęte z malowanych akwarelami wiejskich pejzaży. Organizując wesele rustykalne, należy trzymać się jednej zasady: zachowawczości. Natura nie lubi przepychu, karmi się za to spokojem, równowagą i harmonią. Takie właśnie powinno być rustykalne wesele.

Dla kogo?

Styl rustykalny to pomysł przede wszystkim dla tych, którzy cenią sobie przestrzeń życiową i bliski kontakt z naturą. Jeśli chcemy się czuć wyjątkowo swobodnie, ale elegancko i z klasą, to wybór wesela rustykalnego jest oczywistością. Ten styl wybiorą też ci, którzy nie są zainteresowani innymi, bardziej wymagającymi stylami, ale też nie chcą, by każdy element ślubu i wesela był od siebie różny i nic ze sobą nie współgrało.

Miejsce na wesele rustykalne

Inspirowaną naturą uroczystość można zorganizować niemal w każdym miejscu – w góralskiej karczmie, dworku za miastem, restauracji, hotelu czy domu weselnym. Największy klimat odda oczywiście stara, wiejska stodoła. Motywy rustykalne świetnie zgrają się nawet z nowoczesnym wnętrzem. Warunkiem jest minimalistyczny wystrój. Swobodną, bezpretensjonalną atmosferę uroczystości najlepiej oddadzą sale z drewnianą podłogą i ścianami w kolorze bieli, szarości albo beżu, wyposażone w stoły i krzesła z naturalnego drewna. Cały klimat wesela w stylu rustykalnym tworzą bowiem dekoracje i dodatki.

Dekoracje na wesele rustykalne

Styl rustykalny to powrót do natury i przedmiotów wykonanych ręcznie, najlepiej z drewna. Ważny jest tutaj minimalizm i przedstawienie tego, co prawdziwe. Zatem elementy wykonane z naturalnych materiałów nie powinny być bardzo zdobione, ponieważ najważniejsze jest ukazanie ich prawdziwego piękna. Obecnie rustykalnymi często nazywa się przedmioty, które specjalnie zostały postarzone. W stylu rustykalnym niezwykłą rolę odgrywa natura i kwiaty, dlatego mile widziane są różnego rodzaju gałązki, suszone kwiaty czy dodatki wykonane z wikliny. Tworząc dekoracje, warto wykorzystać również sznurek jutowy lub samą jutę. Zaletą ozdób rustykalnych jest prostota ich wykonania, a także tani koszt i możliwość wkładu własnoręcznego. . Funkcje ozdobne może pełnić właściwie wszystko. Najzwyklejsze słoiki i butelki z brązowego szkła, przewiązane koronkową wstążką i jutowym sznurkiem, świetnie spisują się jako lampiony i wazoniki na kwiaty, a plastry drewna pięknie prezentują się w roli podstawek pod kwiatowe kompozycje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *