Miejsca obok Poznania, które warto odwiedzić<span class="wtr-time-wrap after-title"><span class="wtr-time-number">5</span> min read</span>

Piramida, zjawa, zmumifikowane trofea głów, drzewa z dziewięciu metrowymi pniami, norweska wioska… – wszystko to można zobaczyć na własne oczy w Wielkopolsce. Przedstawiamy wykaz podpoznańskich miejscowości, które warto odwiedzić.

Puszczykowo (18 km od Poznania)

Ciekawe obiekty:
- miniatura piramidy Cheopsa
- replika (1:1) żaglowca Santa Maria Krzysztofa Kolumba
- zmumifikowane trofea dzikich głów
- pamiątki z podróży Arkadego Fidlera

To miejscowość położona 18 km od Poznania. Znana jest głównie z Muzeum – Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera, jednego z największych polskich podróżników.

Muzeum Fidlera
źródło: www.wikipedia.org

Sylwetka Arkadego Fidlera

Dla nie obeznanych w temacie przypomnimy, że dorobek Pana Arkadego liczy 30 podróży i 32 książki, w których wykorzystywał swoje wspomnienia i spostrzeżenia na temat odwiedzanych krajów. Polski podróżnik zwiedził m.in. Meksyk, Kanadę, Norwegię, ZSRR, Francję, Brazylię i Madagaskar. Z kontynentów ominął jedynie Australię (i to w czasach bez internetu!)

Dorobek podróżnika

Znaczną część literatury A. Fidlera stanowią książki podróżniczo-przygodowe, które bardzo obrazowo opisują miejsca, gdzie trafiają bohaterowie. Książki A. Fidlera ukazały się w 23 językach w przeszło 10-milionowym nakładzie.

Muzeum Fidlera Pomnik
źródło: www.wikipedia.org

Muzeum

Muzeum mieści się w dworku w którym pisarz mieszkał przez ok. 40 lat. Znajdują się w nim, kolekcjonowane przez lata, pamiątki z dalekich podróży oraz repliki – żaglowiec Santa Maria Krzysztofa Kolumba, czy wykonany w skali 1:1 pomnik z wyspy Wielkanocnej. W ogrodzie znajduje się też kopia Piramidy Cheopsa, która jest dokładnie 23 razy mniejsza niż oryginał. W jej wnętrzu poczuć można ponoć działanie energii kosmicznej. Do ciekawych eksponatów należą też spreparowane przez Indiani Hibar, trofea dzikich głów.

Cena biletu: 11 zł.
*Opłata za przewodnika wynosi 50 zł. (Warto wspomnieć, że muzeum jest własnością prywatną, prowadzoną przez rodzinę podróżnika).

Godziny otwarcia: wt – pt: 9:00 – 18:00
* w poniedziałki muzeum jest zamknięte

Kórnik (25 km od Poznania)

Ciekawe obiekty:
- zamek należący do polskich pomników historii,
- kolekcja eksponatów z różnych epok,
- czwarte co do wielkości kolekcji arboretum w Europie

Miasto znane jest z zamku i nawiedzającej go zjawy, Białej Damy.

Neogotycki zamek

Będąc w Kórniku, rzeczywiście trudno nie skusić się na odwiedzenie zamku. Jego początki sięgają średniowiecza, ale dzisiejszy budynek niestety nie zachował swojego pierwotnego kształtu. W XVIII w. został przekształcony na pałac barokowy, obecnie jest przedstawicielem stylu neogotyckiego.

źródło: www.wikipedia.org

Eksponaty i wnętrze zamku

W zachwyt wprawiają doskonale zachowane, bogato zdobione wnętrza. W zamku mieści się muzeum z eksponatami pochodzącymi z różnych epok i krajów. Znajdują się tu m.in. meble, rzeźby, kolekcje numizmatyczne, militaria, porcelana, srebro, polskie i europejskie dzieła sztuki, a także kolekcja etnograficzna, którą przywiózł ze swoich dalekich podróży (Australii, Nowej Zelandii i wysp Pacyfiku) Władysław Zamoyski.

Zobacz również: Najlepsze jeziora w Poznaniu i okolicach

Bogaty ogród botaniczny

Integralną częścią zamku jest najstarsze i najbogatsze w gatunki arboretum w Polsce. W ogrodzie botanicznym znajduje się ponad kilka tysięcy drzew i krzewów (również egzotycznych). Niektóre z rosnących tam drzew mają kilkaset lat.

źródło: www.wikipedia.org

Według legendy dawna, nieżyjąca już mieszkanka Zamku, nawiedza go co noc pod postacią zjawy. Niestety prawdziwość legendy da się sprawdzić tylko raz w roku – podczas Nocy Muzeów 😉

Zarówno zamek jak i arboretum wpisane są na listę polskich pomników historii.

Cena biletu:

  • normalny – 16 zł
  • ulgowy – 8 zł
  • opłata za przewodnika – 50 zł

Godziny otwarcia: wt – pt: 9:00 – 18:00
* w poniedziałki muzeum jest nieczynne

Rogalin (22 km od Poznania)

Ciekawe obiekty:
- Pałac Raczyńskich
- obrazy największych polskich malarzy tj. Matejko i Malczewski
- ponad sześciowieczne dęby pomnikowe
- mauzoleum

Rogalin to niewielka wieś, położona w gminie Mosina. Zabytkiem, który warto tutaj zwiedzić jest Pałac Raczyńskich. Obecnie znajduje się tutaj Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu z bogatą galerią obrazów polskich malarzy.

Pałac i mauzoleum

Pałac powstała pod koniec XVIII w. Na początku XIX w. wzbogacono go o klasycystyczną budowę – kościół-mauzoleum wzorowany na rzymskiej świątyni Maison Carrée we Francji. W drugiej połowie XIX w. dobudowano dziedziniec, który istnieje do dziś. Za pałacem rozpościera się ogród francuski z kopcem, z którego widać było kiedyś krajobraz Warty.

źródło: www.wikipedia.org

Galeria malarstwa

W 1910 roku wybudowano galerię malarstwa. Przed II Wojną Światową jej eksponaty uznawano ją za najlepszą kolekcję współczesnego malarstwa w Polsce. Dzisiejsza kolekcja zawiera m.in. dzieła Malczewskiego, Gierymskiego, Wyspiańskiego i Matejki.

Podczas zwiedzania pałacu można odwiedzić też bogato wyposażoną powozownię.

Wielowieczne dęby rogalińskie

Pałac otoczony jest przepięknym parkiem, w którym rosną liczne dęby pomnikowe. W części angielskiej można podziwiać 3 najstarsze drzewa “Lecha”, “Czecha” i “Rusa”, których (jednostkowy) wiek wynosi ponad 600 lat. Obwody pni tych starych dębów mają nawet 926 cm.

źródło: www.wikipedia.org

Rok temu zespół pałacowo-parkowy w Rogalinie uznano za pomnik historii.

Cena biletu: 5 – 35 zł (w zależności od rodzaju biletu i ścieżki zwiedzania)
* Wycieczka z przewodnikiem za dodatkową opłatą.

Godziny otwarcia:
wt – nd: 9:30 – 16:00 lub 10:00 – 17:00 (w zależności od sezonu)
*w poniedziałki muzeum jest nieczynne

Zagórowo – Norwegia (ok. 87 km od Poznania)

Ciekawe obiekty:
– norweskie chatki
– skandynawskie zwierzęta: renifery, kuce fiordzkie, puchate króliki

O ile samo miasto nie ma zbyt wiele do zaoferowania turystom, o tyle mieszcząca się tu norweska wioska już tak.

źródło: https://www.facebook.com/wioskanorweska/

Skandynawski klimat

Arendel to jedyna w Polsce wioska stylizowana na norweską miejscowość. Klimat dalekiej Północy pomaga odczuć, przede wszystkim, bliski kontakt z naturą. Wioska położona jest w głębi lasu. Na jego terenie schowane są charakterystyczne czerwone domki oraz skandynawskie zwierzęta takie jak renifery, puchate króliki, czy kuce fiordzkie.

W Arandel można urządzić sobie rodzinny piknik, a także popływać na kajakach. Istnieje też możliwość noclegu we wnętrzu norweskich chatek.

Cena biletu: 6 – 10 zł

Godziny otwarcia: (tylko) niedziele 10:30 – 18:30

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *