Miejscowości pod Poznaniem, gdzie warto zamieszkać<span class="wtr-time-wrap after-title"><span class="wtr-time-number">7</span> min read</span>

Realizacja marzenia o własnym domu na przedmieściach Poznania zabiera dość sporo czasu. Zanim wystartuje się z budową, trzeba zakupić działkę, a przede wszystkim wybrać odpowiednią lokalizację. Dziś przedstawiamy listę podpoznańskich miejscowości w których warto zamieszkać. Poznajcie ich plusy i minusy.

Ceny mieszkań w Poznaniu stale rosną. Powodem są zmiany zachodzące w branży budowlanej jak również kończące się tereny zagospodarowania. Dlatego świetną alternatywą dla mieszkania w ścisłym centrum są przedmieścia. O tym, dlaczego warto mieszkać na obrzeżach miasta pisaliśmy tutaj.

Swarzędz

To miasto oddalone o 10 km od Poznania. Ludzie decydujący się na budowę lub zakup mieszkanie poza miastem, coraz częściej wybierają właśnie tę lokalizację. Co przemawia za tym wyborem? Sprawdźmy!

Atutem Swarzędza jest na pewno jego lokalizacja – dojazd do Poznania samochodem zajmuje zaledwie 10 min. Jeśli zdecydujemy się na podróż pociągiem, czas wydłuży się do 15 min. Miejska komunikacja Swarzędza jest bardzo rozbudowana, przystanki autobusowe rozlokowane są nawet na nowopowstałych oraz dopiero powstających osiedlach.

Kolejnym argumentem przemawiającym za zamieszkaniem w tym mieście jest bogata oferta edukacyjna. W Swarzędzu działa 6 żłobków, 17 przedszkoli, 6 szkół podstawowych, 4 gimnazja, technikum, liceum oraz szkoła zawodowa.

Gmina Swarzędz oferuje też bogatą ofertę handlowo-usługową. Swoje markety mają tu m.in. Piotr i Paweł, Kaufland, Lidl, Chata Polska, czy Biedronka. Mieści się tu również galeria handlowa ETC, gdzie można zakupić m.in. produkty marki Medicine, czy Diverse.

Przyszli mieszkańcy Swarzędza docenią z pewnością łono natury i Jezioro Swarzędzkie. Latem można wypożyczyć tu sprzęt wodny. Miasto wspiera aktywne spędzania czasu. W Swarzędzu znajdują się boiska piłkarskie, lodowisko, korty tenisowe, kręgielnia, skatepark oraz pływalnia. Gmina oferuje do dyspozycji też place zabaw i rozległe ścieżki rowerowe. Miasto wyróżnia też bardzo zadbany stan dróg.

Swarzędz jest jedną z miejscowości w Aglomeracji Poznańskiej, która odznacza się dość wysokim standardem życia.

Koziegłowy

Koziegłowy to wieś, położona w gminie Czerwonak. Miejscowość liczy ok. 11 500 mieszkańców. Jest to jedna z największych wsi w Polsce.

Zachętą do osiedlenia się tutaj jest bliskość z naturą. Koziegłowy znajdują się kilka kilometrów obok Puszczy Zielonki, jednego z największych zielonych terenów w okolicach Poznania. Mieszkańcy tej wsi cenią sobie najbardziej spokój i czyste powietrze.

Komunikacja miejska nie jest tu aż tak rozwinięta jak w Swarzędzu, ale pozwala na dotarcie do centrum w przeciągu 20-40 min.

Oferta edukacyjna zawiera nauczanie na poziomie wczesnoszkolnym i szkolnym. W miejscowości Koziegłowy znajdują się: dwa przedszkola gminne, przedszkole prywatne, klub malucha, szkoła podstawowa i gimnazjum.

Mieszkańcy Koziegłów mogą korzystać z dobrodziejstw nie tylko natury, ale również pływalni, skateparku oraz licznych placów zabaw.

Na terenie wsi znajdują się dwa markety Dino oraz Carrefour.

Minusem zamieszkania tutaj może być odczuwalny niekiedy zapach wydobywający się z tutejszej oczyszczalni ścieków. Nie jest to jednak częste zjawisko.

Za to, argumentem przemawiającym do osiedlenia się tutaj, są stosunkowo niskie ceny gruntów.

Suchy Las

Gmina Suchy Las ma do zaoferowania 2 miejscowości, które na pewno przypadną do gustu osobom marzącym o własnym domu w okolicach Poznania.

Biedrusko – to niewielkich rozmiarów wieś ulokowana ok. 5 km od Poznania, liczy ok. 2 500 mieszkańców.  

Miejscowość otoczona jest przez przez lasy Obszaru Natura 2000, co wpływa na jej malowniczość. Dojazd do Poznania zajmuje stąd ok. 25-30 min.

Edukacyjna oferta Biedruska obejmuje nauczanie wczesnoszkolne i szkolne, w tym również w szkole prywatnej.

W miejscowości znajduje się kilka sklepów, kawiarnii, restauracji, a nawet dwugwiazdkowy hotel. Największą atrakcją jest pałac w którym często odbywają się różnego rodzaju imprezy i festyny.

Biedrusko to wieś z nowo powstałymi, ładnymi osiedlami.

Suchy Las – to jedna z najszybciej rozwijających się miejscowości w aglomeracji poznańskiej. To prawdziwe zagłębie deweloperów. Na nowo wybudowanych osiedlach znajdują się zarówno domy jedno i jak i dwupoziomowe. Na terenie Suchego Lasu znajduje się też wiele wolnych działek.

Suchy Las może pochwalić się bogatą ofertą sportowo-rekreacyjną – parkiem wodnym, boiskami, klubem fitness i licznymi placami zabaw. Miejscowość przychylna jest nie tylko młodzieży, ale też starszym osobom. Tutejsze Centrum Kultury oferuje wachlarz kursów dla dorosłych: ceramikę, witraż, biżuterię artystyczną, rysunek oraz malarstwo.

W miejscowości znajduje się wiele małych sklepów oraz jedna galeria handlowa. Nie brak tu również kawiarnii i restauracji.

Plusem tego miejsca jest sprawnie działająca komunikacja podmiejska oraz dostęp do obwodnicy.

Mosina

Mosina to miasto oddalone od Poznania o ok. 18 km. Miejscowość zlokalizowana jest przy drodze krajowej, dzięki czemu dotarcie do Poznania nie zajmuje zbyt wiele czasu.

Osoby nie dysponujące samochodem mogą skorzystać z połączenia kolejowego. Codziennie odjeżdża stąd kilka pociągów w kierunku Poznania. Dojazd koleją do centrum zajmuje ok. 30 min.

Mosina to cicha i kameralna miejscowość położona w sąsiedztwie Wielkopolskiego Parku Narodowego i Rogalińskiego Parku Krajobrazowego.

Wiele tu osiedli zapełnionych jednorodzinnymi domami. Mosina przyciąga do siebie nowych lokatorów bardzo bogatą i stosunkowo tanią ofertą deweloperską. Do kupienia jest też wiele wolnych działek.

Miejscowość jest przychylna dzieciom. Praktycznie na każdym kroku można natknąć się na place zabaw. Mosina bardzo mocno stawia na edukację swoich mieszkańców. Do ich dyspozycji jest kilkanaście ośrodków edukacyjnych dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym i szkolnym. Jeden z nich, oferuje nowoczesne metody nauczania.

Mosina ma również rozwinięte zaplecze sportowe. Funkcjonuje tu kilka klubów piłkarskich, dużo jest tu też ścieżek rowerowych oraz tras do pływania kajakiem m.in. Kanał Mosiński.

Tarnowo Podgórne

Tarnowo Podgórne to jedna z podpoznańskich gmin, która przyciąga do siebie coraz więcej mieszkańców. Najwięcej nowych lokatorów przybywa w Lusowie, Baranowie i Przeźmierowie.

Lusowo – to niewielka, urokliwa wieś położona nad brzegiem Jeziora Lusowskiego. W ostatnich latach gmina zainwestowała m.in. w budowę nowej plaży w Lusowie z place, zabaw, molo, 2 boiskami oraz miejscem do grillowania. Okolica jest bardzo spokojna.

W Lusowie znajduje się zarówno szkoła jak i przedszkole.

Dojazd do Poznania przebiega bardzo sprawnie dzięki dwupasmowym, bezkolizyjnym trasom.

Ceny działek budowlanych w Lusowie są dość niskie w porównaniu do innych miejscowości położonych pod Poznaniem.

Baranowo – to wieś usytuowana obok zachodniej granicy Poznania, w bezpośrednim sąsiedztwie miasta oraz Jeziora Kierskiego.

Dzięki szybkiej trasie ruchu (nr 92) dojazd do Poznania zajmuje stąd zaledwie 10 min, do samego centrum ok. 20 min.

Jeziorem sprawia, że Baranowo jest jedną z najbardziej malowniczych podpoznańskich miejscowości. Przekłada się to zresztą na cenę wysoką cenę gruntu.

W Baranowie znajduje się szkoła i przedszkole.

Minusem mieszkania tutaj może być niestety smog oraz hałas jadących po szosie aut i startujących z Lotniska Ławica samolotów.

Przeźmierowo – to miejscowość znajdująca się obok zachodniej granicy Poznania. Podobnie jak Baranowo, posiada bezpośrednie połączenie z Poznaniem za sprawą trasy szybkiego ruchu.

Przeźmierowo ma bardzo rozbudowaną ofertę handlowo-usługową. Znajdują się tu liczne sklepy, restauracje oraz salony urody. W miejscowości są też dwa centra handlowe Chata Polska oraz Netto.  

W Przeźmierowie funkcjonują 2 ośrodki zdrowia, kilka przedszkoli oraz kluby malucha.

To, co może przeszkadzać tutejszym mieszkańcom to odgłosy jezdni, przelatujących samolotów oraz dźwięki dobiegające z odbywających się tu cotygodniowych zawodów na Torze Poznań.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *