O ile jeszcze kilkanaście lat temu produkty z eco-upraw i hodowli można było nabyć jedynie w wyspecjalizowanych punktach sprzedaży, dziś sklep z żywnością ekologiczną znajduje się niemal w każdej galerii handlowej oraz na większości dużych osiedli. Coraz częściej nacisk na zdrowe odżywianie kładą dyrektorzy szkół, nie dopuszczając do sprzedaży na terenie placówek żywności śmieciowej. Rośnie świadomość rodziców i dzieci związana z rolnictwem eko, dlatego coraz więcej szkolnych sklepików ma w swojej ofercie produkty bio.

Czym jest żywność ekologiczna?

W ostatnich czasach coraz częściej spotykamy się w sklepach z żywnością ekologiczną. Co jednak oznacza to sformułowanie? Jaka żywność jest rzeczywiście ekologiczna i co się z tym wiąże?

Zgodnie z obowiązującymi w rolnictwie przepisami o żywności powszechnego spożycia i uprawach ekologicznych, żywnością bio (lub zamiennie produktami ekologicznymi, eco czy organic), można nazwać żywność, którą charakteryzuje:

  • brak stosowania nawozów sztucznych,
  • brak stosowania produktów GMO w produkcji,
  • stosowanie pestycydów ograniczone do naturalnych,
  • wskazanie pochodzenia surowców rolniczych, z których wyprodukowano daną żywność (np. poprzez adnotację rolnictwo UE itp.),
  • produkcja według ściśle określonych zasad rolnictwa ekologicznego (m. in. bez antybiotyków, emulgatorów czy sztucznych barwników),
  • certyfikat nadany przez upoważnioną do tego instytucję.

Jakie produkty powinien oferować sklep z żywnością ekologiczną?

Sklep z żywnością ekologiczną to specyficzny rodzaj punktu sprzedaży. W zależności od koncepcji właściciela, a także lokalizacji i grupy docelowej klientów, możliwe są dwa rozwiązania:

  • oferta oparta o konwencjonalny asortyment poszerzony o produkty eko,
  • oferta oparta wyłącznie o asortyment ekologiczny.

Niezależnie od przyjętej strategii sprzedażowej, każdy właściciel sklepu z żywnością ekologiczną powinien zadbać, żeby znalazły się w nim produkty oferowane przez hurtownię z żywnością ekologiczną:

  • bio (certyfikowane),
  • dla wegan – nieposiadające żadnych składników pochodzenia zwierzęcego,
  • bez cukru, zamiast którego substancją słodzącą jest miód naturalny, ksylitol czy np. stewia,
  • bez glutenu,
  • bez laktozy,
  • zero waste – w całkowicie biodegradowalnych opakowaniach (najlepiej papierowych), w formie „na wagę” pakowane w papier i ewentualnie dodatkowo zabezpieczane sznurkiem jutowym czy konopnym.

W sklepie z żywnością ekologiczną warto położyć również nacisk na opakowania zbiorcze i zamiast foliowych reklamówek, oferować torby papierowe oraz pozwalać klientom na zapakowanie produktów do własnych pojemników (wielorazowych siatek, śniadaniówek, słoiczków itp.).

Na co zwracać uwagę, kupując produkty w sklepie z żywnością ekologiczną?

W sklepach z żywnością ekologiczną najważniejsza jest gwarancja jej pochodzenia w postaci certyfikatu, który zwykle znajduje się na opakowaniu. Warto zaznaczyć, że brak certyfikatu umieszczonego bezpośrednio na produkcie nie przesądza o tym, że wyrób nie jest ekologiczny. Jeśli jednak nie da się oznaczyć certyfikatem danego produktu, konsument musi mieć zawsze możliwość zapoznania się z nim, np. za pośrednictwem strony internetowej lub bezpośrednio w siedzibie producenta.

W Unii Europejskiej od 2012 r. często spotyka się oznaczenie żywności eko za pomocą logo przedstawiającego symbolicznie biały liść, którego kontur stanowią gwiazdki. Liść znajduje się na zielonym tle, a logo gwarantuje zawartość przynajmniej 95 % ekologicznych składników w danym produkcie.

Podsumowanie

Sklep z żywnością ekologiczną to nie tylko sprzedaż, ale również pewna idea. Produkty opatrzone mianem „bio” koniecznie muszą być certyfikowane. Warto wprowadzić do oferty także żywność przeznaczoną dla wegetarian i wegan oraz osób nietolerujących glutenu czy laktozy. Całości powinna dopełnić idea „zero waste” – wiele sklepów z żywnością ekologiczną udowadnia, że prowadząc taką działalność, można wyeliminować niemal całkowicie tworzywa sztuczne, zastępując je papierem z recyklingu i naturalnymi sznurkami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *