Rozwód z orzeczeniem o winie to długi i trudny proces. Wymaga również odpowiedniego przygotowania. Zarówno na etapie podejmowania decyzji, jak i w trakcie trwania sprawy sądowej nieoceniona jest profesjonalna pomoc prawna. Przeczytaj, w czym może pomóc adwokat i dlaczego warto korzystać z jego usług przy rozwodzie z orzeczeniem o winie.

Rozwód z orzeczeniem o winie czy bez – co wybrać? 

Rozwód z orzeczeniem o winie jest dłuższy i bardziej kosztowny niż proces bez orzeczenia.  Ponadto publicznemu zeznawaniu przeciwko małżonkowi towarzyszy ogrom  negatywnych emocji. Sprawa trwająca latami jest stresująca i może być przyczyną konfliktów w rodzinie czy pogorszenia stosunków z dziećmi. Decyzja o podjęciu się tego kroku powinna być zatem przemyślana i poprzedzona rozmową z doświadczonym radcą prawnym. 

Prawnik przeanalizuje Twoją sytuację i pomoże ocenić czy dowody, którymi dysponujesz są przesłanką do orzeczenia winy współmałżonka. Czasami powód rozpadu związku nie jest w oczach sądu wystarczający. Zdarzają się też sytuacje, w których wina leży po obu stronach i w niektórych sytuacjach taki wyrok może się okazać niekorzystny i krzywdzący dla klienta. W takim przypadku adwokat odradzi długi i kosztowny rozwód z orzeczeniem o winie. 

Pozew o rozwód z orzeczeniem o winie

Jeżeli zdecydujesz się na rozwód z orzeczeniem o winie, prawnik pomoże Ci przygotować pozew. Jest to bardziej skomplikowane niż złożenie wniosku o rozwód bez orzeczenia, trzeba bowiem udowodnić winę małżonka. Wymaga zebrania, zabezpieczenia i przeanalizowania dowodów. Nie wszystkie powinny znaleźć się w pozwie. Wykluczyć należy przede wszystkim te uzyskane niezgodnie z prawem, a także takie, które mogłyby sugerować współwinę powoda. Każdy pozew o rozwód z orzeczeniem o winie przygotowywany jest indywidualnie do konkretnej sprawy. Pomoc prawna w kompletowaniu dowodów i złożeniu pozwu jest niezbędna w celu uniknięcia błędów. 

Rozwód z orzeczeniem o winie – strategia

Sprawa rozwodowa z orzeczeniem o winie wiąże się z większą ilością formalności i dłuższym czasem trwania. Sąd musi przeanalizować dowody i przesłuchać świadków. Każdy niepotrzebny dowód lub świadek, który nie ma nic do powiedzenia wydłuży czas trwania sprawy. Zatrudnienie dobrego prawnika doświadczonego w sprawach rozwodowych pomoże usprawnić i wygrać proces. Zaplanuje on odpowiednią strategię i doradzi jak zeznawać. Ponadto atmosfera na sali sądowej może wywoływać negatywne emocje, które nie są najlepszym doradcą. Adwokat podpowie jak reagować, by sobie nie zaszkodzić. Dobra strategia i wsparcie adwokata gwarantują szybki i możliwie bezproblemowy rozwód (https://adwokat-stypula.pl/prawo-rodzinne/rozwod/). 

Korzyści z rozwodu o winie

Realną korzyścią z rozwodu z orzeczeniem o winie jest możliwość zasądzenia alimentów na rzecz małżonka. Bez względu na winę, mogą one zostać przyznane ex-małżonkowi, który znajdzie się w niedostatku. Oznacza to, że nie będzie w stanie zaspokoić swoich podstawowych potrzeb (zakupić jedzenia, leków). Jeżeli sąd orzeknie winę, nawet małżonek niebędący w niedostatku może żądać alimentów od małżonka winnego, jeżeli udowodni, że jego sytuacja materialna uległa znacznemu pogorszeniu na skutek rozwodu. Pomoc adwokata jest nieoceniona jeśli chodzi o ustalenie wysokości alimentów. 

Wsparcie prawne przy rozwodzie – Poznań

Decyzja o rozwodzie z orzeczeniem o winie wymaga przeanalizowania za i przeciw. W jej podjęciu pomoże Ci doświadczony prawnik (https://adwokat-stypula.pl/) z Kancelarii Stypuła. Ponadto pomoc radcy będzie niezbędna podczas przygotowania pozwu i kompletowania dowodów, a także na wszystkich etapach procesu sądowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *