Pomoc drogowa ujawnia: najpopularniejsza usterka samochodowa związana z okresem jesiennym<span class="wtr-time-wrap after-title"><span class="wtr-time-number">6</span> min read</span>

Gdyby ktoś kiedyś pokusił się o stworzenie listy z najczęściej występującymi (i można by rzec najbardziej typowymi) awariami podczas sezonu jesiennego, to z pewnością dotkliwa w skutkach usterka, której dziś się przyjrzymy z pewnością znalazłaby się na jednej z wysokich pozycji na podium…

Mowa oczywiście o prawdziwej zmorze wszystkich posiadaczy czterech kółek, która nie wiedzieć czemu niemal zawsze przydarza się w najmniej oczekiwanym i odpowiednim momencie, czyli oczywiście o awarii akumulatora, która choć może przydarzyć się o dosłownie każdej porze roku, to jej najwięcej przypadków odnotowuje się właśnie jesienią.

Jak więc mieć pewność, że faktycznie mamy do czynienia z takim rodzajem usterki i co zrobić, gdy akumulator odmawia nam posłuszeństwa i tym samym rujnuje wszystkie plany wiążące się z krótszymi lub dłuższymi trasami? Odpowiedzi na te pytania zdradzili nam eksperci prosto z cenionej, poznańskiej firmy Pomoc Drogowa Fast-Trans

Za co odpowiedzialny jest akumulator? 

Choć wielu kierowców traktuje go raczej po macoszemu, to nie da się ukryć, że akumulator samochodowy, tuż obok regulatora napięcia oraz alternatora, pełni rolę jednego z trzech, najważniejszych elementów układu zasilania samochodu napędzanego silnikiem wysokoprężnym bądź benzynowym. To właśnie on jest bowiem odpowiedzialny nie tylko za dostarczenie dostatecznej ilości energii elektrycznej niezbędnej do uruchomienia silnika, ale też (mówiąc o samochodzie benzynowym) zasilenie czujników, świec oraz cewek zapłonowych, elektrycznej pompy paliwa oraz naturalnie komputera sterującego pracą silnika. Nic więc dziwnego, że każda awaria akumulatora, czyli prostokątnego urządzenia zamontowanego pod maską lub też w bagażniku, sprawia, że kierowcom podnosi się ciśnienie. 

4 najbardziej typowe objawy świadczące o awarii akumulatora 

Czy każde „niepokojące zachowanie” samochodu świadczy o tym, że zastosowany w samochodzie akumulator prawdopodobnie właśnie przeżywa swoje ostatnie chwile? Absolutnie, aczkolwiek da się wyróżnić kilka charakterystycznych sygnałów świadczących o tym, że to właśnie akumulator jest przyczyną powstałych problemów. 

Wśród wspomnianych znaków sygnalizujących o nieprawidłowej pracy akumulatora możemy wyróżnić m.in.:

  • brak możliwości uruchomienia silnika pomimo faktu, że rozrusznik nie wykazuje żadnych działań świadczących o jego utrudnionej pracy;   
  • częściowa bądź całkowita blokada auta (w tym również możliwość otwarcia drzwi), niedziałające radio, sterowniki układów bezpieczeństwa ABS oraz ESP, elektryczne sterowanie szybami, a także niesprawny komputer komfortu oraz ten odpowiedzialny za pracę silnika; 
  • zbyt długie uruchamianie się silnika połączone z podejrzanie głośnym rzężeniem rozrusznika oraz problemami z uruchomieniem się samochodu;
  • pojawienie się na akumulatorze z wbudowanym testerem czerwonej bądź czarnej kropki, która w przypadku pełnej sprawności urządzenia powinna mrugać jednostajnym, zielonym światłem;
Samochód nie chce odpalić? Przyczyną może być awaria akumulatora

Przyczyny awarii akumulatora 

Wiesz już jakie sygnały mogą świadczyć o rozładowaniu bądź całkowitym uszkodzeniu akumulatora, przejdźmy więc teraz do omówienia możliwych przyczyn całego zamieszania, z którymi na co dzień spotykamy się chociażby właśnie w naszym warsztacie PHU „Fast-Trans”, gdzie kierowcy z Poznania oraz okolic, a także osoby przyjezdne które spotkały nieoczkowana sytuacja na drodze mogą liczyć na fachową pomoc, która poparta jest wieloletnim doświadczeniem. 

Do grona najpopularniejszych przyczyn awarii akumulatora możemy zaliczyć: 

  • zły stan techniczny silnika – awaria akumulatora może powstać na skutek obciążenia go zbyt dużym zużyciem prądu wiążącym się z koniecznością aż kilkukrotnego manewrowania rozrusznikiem w celu uruchomienia danej jednostki napędowej. 
  • nagły spadek temperatury typowy dla jesiennych nocy – typową awarią w sezonie jesiennym jest zwłaszcza ta, gdy auto zostaje pozostawione na zewnątrz przez całą noc, gdy temperatura spada poniżej 10 stopni Celsjusza. Na skutek kontaktu z tak niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi dochodzi do bardzo szybkiego rozładowania się akumulatora. 
  • uszkodzony regulator napięcia – każdy zmotoryzowany powinien pamiętać o tym, że akumulator może być ładowany jedynie przez alternator z wykorzystaniem napięcia 14.4 V, gdyż każda wyższa wartość sprawia, że dochodzi do przeładowania akumulatora, a w konsekwencji spłynięcia mas czynnych, co wiąże się z koniecznością wymiany akumulatora. 
  • dobór nieprawidłowego modelu akumulatora do samochodu – wybierając konkretny model akumulatora warto jest się upewnić czy aby na pewno spełnia on wymogi opisane przez producenta w instrukcji obsługi pojazdu, gdyż akumulator o zbyt małej pojemności oraz niedostatecznej mocy rozruchowej ulega znacznie szybszemu zużyciu, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. 
  • narażenie akumulatora na nadmierne wstrząsy – zły montaż stopki, na której umieszczany jest akumulator, nieprawidłowe zamontowanie akumulatora bądź też wykorzystanie niestabilnej podstawy do ustawienia akumulatora w komorze silnika mogą prowadzić do powstania nadmiernych wstrząsów, a w konsekwencji również uszkodzenia płyt poszczególnych ogniw oraz powstania wewnętrznych zwarć. 
  • nie wyłączenie jednego z licznych odbiorników prądu – często zdarza się, że nawet pozornie mały element zasilany za pomocą prądu (np. lampka służąca do oświetlenia wnętrza bagażnika) jest w stanie skutecznie rozładować akumulator, zwłaszcza jeżeli jego stan pozostawia wiele do życzenia.
Naprawę akumulatora lepiej jest pozostawić profesjonalistom 

Padł Ci akumulator? Wezwij na pomoc fachowców z Fast-Trans będących do Twojej dyspozycji 24h/7 dni w tygodniu! 

Co zrobić w sytuacji, gdy samochód odmówił nam posłuszeństwa dosłownie w szczerym polu bądź też na ruchliwej ulicy i tym samym skutecznie pokrzyżował wszelkie plany? Najlepiej wezwać posiadających wieloletnie doświadczenie fachowców, którzy w swojej codziennej pracy zmagają się z rozmaitymi przypadkami i doskonale wiedzą jak zaradzić nawet najgorszej, jesiennej awarii samochodu.

Jeżeli stawiasz na połączenie kompetencji, solidności, terminowości oraz kompleksowej obsługi, to z pewnością znajdziemy wspólny język! Wybierając pomoc drogową Fast-Trans możesz liczyć zarówno na drobne naprawy na drodze, jak i holowanie samochodów oraz innego rodzaju pojazdów, które wymagają specjalistycznej pomocy w związku z np. nagłym unieruchomieniem niepozwalającym na kontynuowanie jazdy. Jesteśmy do Twojej dyspozycji 24h/7 (również w weekendy oraz święta), a nasze usługi świadczymy na terenie Poznania oraz okolicznych miejscowości.

Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą PHU „Fast-Trans” – z nami zapomnisz czym jest niekompetentna i nieterminowa pomoc drogowa! 

PHU “FAST-TRANS” MICHAŁ KUTA
Parking pomocy drogowych:
Santocka 22
60-431 Poznań

Pomoc drogowa
tel. 600 960 987
https://www.pomocdrogowa.w.poznaniu.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *