Wraz z upływem czasu w życiu każdego człowieka następują pewne zmiany. Niektóre z nich wiążą się z wiekiem i sprawiają, że konieczne staje się wprowadzenie drobnych modyfikacji, które znajdą odzwierciedlenie w lepszym samopoczuciu i właściwej kondycji.
Zwłaszcza w przypadku starszych osób troska o dobro ciała i ducha stanowi niezwykle ważną kwestię. Kluczowym aspektem jest właściwe odżywianie się. Jak powinno ono wyglądać u seniorów?
Regularne i odpowiednio zbilansowane posiłki
Spożywanie posiłków o stałych porach to dobry nawyk, który korzystnie wpłynie na osoby starsze. Pomoże im przyzwyczaić organizm do stałego, określonego rytmu i pozwoli cieszyć się przyjemnym poczuciem codziennej rutyny. Zasiadanie do stołu każdego dnia o tej samej porze zmniejszy ryzyko tego, że senior pominie którąś z pozycji znajdujących się w jego menu. A wbrew pozorom nie jest o to trudno, zwłaszcza w przypadku tych, którzy cierpią na problemy z koncentracją i pamięcią. Ważne jest, by nie sięgać po jedzenie tuż przed snem, gdyż może to skutkować przykrymi dolegliwościami ze strony układu trawiennego oraz problemami ze snem. Kluczową rolę odgrywa właściwe przygotowywanie dań. Unikajmy smażenia oraz duszenia w tłustym sosie. Dla osób starszych znaczenie lepszym rozwiązaniem będą potrawy gotowane oraz te pieczone na grillu lub na niemal suchej patelni. Pozwoli to na skuteczną walkę z dużą kalorycznością oraz wysokim cholesterolem. Seniorzy nie powinni spożywać czerwonego mięsa, produktów mocno przetworzonych oraz słodyczy. Wszystkie te grupy artykułów spożywczych należy zastąpić równie smacznymi, ale bardziej dobroczynnymi zamiennikami.
Pełnowartościowe posiłki pełne cennych składników odżywczych
U osób w podeszłym wieku układ trawienny pracuje mniej efektywnie. Warto więc stymulować go przy pomocy posiłków obfitujących w błonnik. Nieocenione okażą się dania zawierające nasiona roślin strączkowych, orzechy oraz takie warzywa, jak: brokuły, marchew czy bakłażan. Znakomitym pomysłem będzie spożywanie pięciu porcji warzyw i owoców dziennie. Najlepiej w surowej postaci. Jeżeli seniorzy nie posiadają nietolerancji laktozy, wprowadźmy do ich diety fermentowane produkty mleczne, które wzbogacą florę bakteryjną w jelitach. Cenne okażą się ryby, z uwagi na wysoką zawartość witaminy D i działanie zapobiegające rozwojowi chorób serca. Szczególnie pożądanym elementem jadłospisu są te tłuste: śledzie, makrele oraz łososie. Gdy osoba starsza ma chęć na mięso, niech będzie to niewielki kawałek drobiu. Unikajmy jednak doprawiania go zbyt dużą ilością soli i gotowych mieszanek przypraw. Zastąpmy je bazylią, oregano, czosnkiem i kurkumą. Miejmy na uwadze również to, że u seniorów wzrasta ryzyko powstania niedoborów żelaza. Aby je zmniejszyć, należy spożywać posiłki zawierające buraki, szpinak, nasiona dyni, a także owoce morza.
Zdrowe nawyki, które zaprocentują
Jeśli chodzi o żywienie seniorów nie wolno bagatelizować roli płynów. U ludzi starszych zmniejsza się poziom odczuwania pragnienia, jednak organizm wciąż potrzebuje nawodnienia. Każdego dnia należy pić przynajmniej dwa litry wody mineralnej. Można także sięgać po zdrowe soki owocowe, słabą herbatę czy kompot. Kawę i napoje gazowane trzeba ograniczyć. Nietrudno dostrzec, że potrzeby żywieniowe osób starszych różnią się od tych, które posiadają ludzie młodsi. Stworzenie smacznego i zdrowego jadłospisu dopasowanego do danego człowieka jest jednak możliwe. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę personel zatrudniony w specjalistycznych placówkach opiekuńczych. Z ofertą jednej z nich można zapoznać się na stronie klinikaseniora.pl.