Monitoring zyskuje coraz większe zainteresowanie wśród osób prywatnych, które w ten sposób chcą chronić swój dobytek. Kamery odstraszają potencjalnych włamywaczy. Mogą także dostarczyć cennego dowodu w przypadku, gdy pod domem dojdzie to zniszczenia mienia lub innych niepożądanych zdarzeń. Pytanie, czy warto inwestować w domowy monitoring, musi spotkać się z twierdzącą odpowiedzią. Pozostaje jednak kwestia tego, jaką kupić kamerę. Z przygotowanego przez nas poradnika dowiesz się, na jakie kwestie zwracać uwagę.
Rodzaje kamer do monitoringu
Główny podział, jaki można dokonać w przypadku tych urządzeń, to modele zewnętrzne i wewnętrzne. Te pierwsze są przystosowane do pracy poza budynkiem, a więc umieszczone w obudowie chroniącej przed warunkami atmosferycznymi. Jeśli planujesz zainstalować zestaw kamer IP lub pojedynczy obiektyw na elewacji domu, musisz sprawdzić, czy na pewno jest do tego odpowiedni. W specyfikacji danego modelu powinna znajdować się informacja o możliwym zastosowaniu. Dla pewności warto też sprawdzić normy ISO dotyczące szczelności na wodę oraz pył. Im wyższe wartości, tym większa pewność, że kamera będzie dobrze spełniać swoją funkcję przy zróżnicowanej pogodzie, a także przy wysokim zapyleniu, czyli np. na domu tuż przy ruchliwej ulicy. Niektóre modele mogą posiadać także zwiększoną odporność przed aktami wandalizmu.
Kamera na Wi-Fi czy przewodowa?
Od kilku lat największą popularnością cieszą się kamery bezprzewodowe, które rejestrowany obraz przesyłają do zapisującego go urządzenia za pomocą sieci Wi-Fi. Takie rozwiązanie dobrze sprawdzi się w przypadku modeli wewnętrznych, ale niekoniecznie zewnętrznych, ponieważ gruba ściana budynku może utrudniać transmisję danych. Bezprzewodowy przesył obrazu jest także bardziej podatny na zakłócenia, np. gdy w pobliżu pracują inne urządzenia na podobnej częstotliwości. Optymalne rozwiązanie to podłączenie kamer lub kamery za pomocą kabla do rejestratora wyposażonego w dysk twardy, który z kolei będzie połączony z routerem. Taki zestaw monitoring IP to gwarancja, że nagrania zostaną prawidłowo zapisane, a jednocześnie może być utworzona kopia zapasowa w chmurze. Użytkownik zyskuje natomiast dostęp do zapisu z dowolnego miejsca na świecie.
Jaka jakość i dodatkowe funkcje?
Jeszcze do niedawna jakość obrazu w monitoringu pozostawiała wiele do życzenia. Obecnie jednak stale wzrasta liczba dostępnych w sprzedaży modeli o naprawdę wysokiej rozdzielczości obrazu, a ich ceny okazują się bardzo przystępne. Kamery Full HD to już w zasadzie standard, a coraz powszechniejsze stają się te o jakości 4K. Wciąż można nabyć także urządzenia o mniejszej rozdzielczości, ale warto zapłacić trochę więcej za wyraźniejszy obraz, na którym da się rozpoznać twarze nagranych osób. Jakie funkcje powinien mieć domowy monitoring? Na pewno przyda się czujnik ruchu, dzięki któremu nagrywanie będzie się włączać dopiero wtedy, gdy w zasięgu obiektywu coś się zacznie dziać. Pozwoli to oszczędzić miejsce na dysku. Inna bardzo przydatna opcja to nagrywanie w podczerwieni, dzięki czemu kamera stanie się przydatna także nocą.