Na co zwrócić uwagę przy wyborze opon do samochodu?<span class="wtr-time-wrap after-title"><span class="wtr-time-number">3</span> min read</span>

Dobranie właściwego ogumienia do swojego pojazdu nie jest tak prostym zadaniem, jak mogłoby się wydawać. Na rynku można bowiem znaleźć naprawdę różne produkty, a nie wszystkie będą pasować do danego samochodu. Dlatego podpowiadamy, na co powinieneś zwrócić uwagę podczas zakupów.

Wymiary zamawianej opony 

Największe znaczenie ma rozmiar. Zbyt małe i zbyt duże opony są po prostu bezużyteczne. Z jednym wyjątkiem: dopuszcza się dobór o rozmiar niższy, co pozwoli zachować wysoki poziom bezpieczeństwa oraz komfortu jazdy. W drugą stronę to niestety nie działa. 

Informację o potrzebnych wymiarach można zdobyć na trzy sposoby. Pierwszym z nich jest sprawdzenie karty pojazdu i instrukcji. Znajdują się w nich wszystkie najważniejsze dane dotyczące pojazdu, w tym wymagane rozmiary opon. Drugi sposób dotyczy klapki wlewu paliwa. Powinna tam być naklejka z informacjami. Jeśli i jej zabraknie, to pozostaje już tylko trzeci sposób, czyli skorzystanie z pomocy specjalistów (np. wulkanizatorów czy dostawców kół). Dzięki swojemu doświadczeniu podpowiedzią, które opony będą pasować do posiadanego auta. 

Rozmiary ogumienia wyraża się w ciągu cyfr i liter. Dla przykładu można znaleźć taki symbol: 225 45 R17. Jak to interpretować? Wystarczy skorzystać z tej ściągi: 

  1. Pierwsza liczba odnosi się do szerokości koła w milimetrach. 
  2. Druga liczba oznacza profil, a więc wysokość boku. To wartość wyrażana jako udział procentowy w szerokości opony. 
  3. Litera symbolizuje ogumienie radialne (R) lub diagonalne (D). 
  4. Ostatnia liczba to rozmiar felgi, a więc średnica osadzenia. Podaje się ją w calach. 

Interpretacja opony 225 45 R17 jest następująca: 225 mm szerokości, profil 45, typ radialny i 17-calowa felga. 

Producent ogumienia 

Dość ważna jest przy tym marka kół. W końcu to od producenta zależy, jakiego formatu produkt się otrzymuje. Istnieje kilka firm, które zyskały szczególną popularność ze względu na oferowany stosunek ceny do jakości. Wśród nich znajdują się opony Pirelli. To włoskie przedsiębiorstwo o wieloletniej tradycji. Już tam czas funkcjonowania na rynku powinien dać do myślenia. Tylko naprawdę profesjonalne marki są w stanie tak długo się utrzymać. 

Na korzyść Pirelli przemawia przede wszystkim trwałość produktów oraz zastosowane technologie. Wydłużają one żywotność ogumienia, a także zmniejszają ich podatność na zniszczenia mechaniczne. Nawet intensywna eksploatacja nie spowoduje wyraźnego uszkodzenia. 

Cena kompletu 

Na samym końcu należy przyjrzeć się kosztowi zakupu. Oczywiście każdy szuka oszczędności, co jest naturalne. Na szczęście konkurencja na rynku jest na tyle duża, by obniżyć ceny do rozsądnych wartości. Można na to liczyć zwłaszcza przy wyborze oferty od profesjonalnego dostawcy, jak Hurt Opony. Znajdujące się w jego asortymencie produkty marki Pirelli i wielu innych z pewnością spełnią wymagania pod tym względem. 

To wszystko, co powinno się wiedzieć, by podjąć świadomą decyzję zakupową. W razie wątpliwości doradzamy jednak skontaktować się ze specjalistami marki Hurt Opony, by uzyskać profesjonalną pomoc przy wyborze. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *