Jakie usługi świadczą poradnie psychologiczne?<span class="wtr-time-wrap after-title"><span class="wtr-time-number">2</span> min read</span>

Do poradni psychologicznej warto wybrać si wtedy, gdy potrzebujemy pomocy dotyczącej sfery psychicznej. Jakie usługi świadczą tego typu placówki? Kiedy warto się do nich udać? Czy lepiej wybrać poradnię na NFZ czy prywatną?

Poradnia psychologiczna to placówka, która zajmuje się udzielaniem różnych usług psychologicznych. Może mieć ona podpisaną umowę z NFZ lub może świadczyć swoje usługi całkowicie prywatnie. Z usług poradni korzysta dzisiaj wiele osób – poradnictwo psychologiczne kiedyś było mocno stygmatyzowane, ale obecnie przyznanie się do konsultacji z psychologiem nie wzbudza już tak negatywnych emocji.

Jakie usługi oferują poradnie psychologiczne?

Poradnie psychologiczne mogą zapewnić swoim klientom dostęp do wielu usług, z których korzystają osoby w każdym wieku – dzieci i młodzież, osoby dorosłe, również seniorzy.

Wśród usług oferowanych przez poradnie znajdują się między innymi:

  • postawienie diagnozy psychologicznej
  • konsultacje psychologiczne
  • robienie testów psychologicznych
  • psychoterapia – terapia psychologiczna
  • wydawanie opinii psychologicznych
  • organizowanie warsztatów psychologicznych

Mogą one zatem zaoferować szeroką gamę usług, które dotyczą różnych obszarów psychologii, dlatego mogą pomóc między innymi osobom mającym trudności wychowawcze ze swoimi dziećmi, osobom w traumie po różnych wydarzeniach, doświadczającym mobbingu w pracy. Pracownie współpracują także z firmami i organizacjami, między innymi przy organizacji różnych warsztatów, wydarzeń.

Kiedy warto udać się do poradni psychologicznej?

Wizytę w poradni psychologicznej warto rozważyć zawsze wtedy, gdy pojawiają się problemy natury psychologicznej. Mogą mieć one różne objawy, na przykład pogorszone samopoczucie, trudności z zasypianiem, odczucie ciągłego stresu, zdenerwowania, wahania nastroju, trudności ze stworzeniem stabilnego związku. W poważnych przypadkach, na przykład wtedy, gdy pojawiają się myśli samobójcze, podejrzewane są choroby jak choroba afektywna dwubiegunowa, nerwica, psycholog może skierować również swojego klienta do psychiatry.

Jak wybrać dobrą poradnię psychologiczną?

Gdy potrzebna jest poradnia psychologiczna Poznań jest tylko jednym z wielu miast w Polsce, gdzie można skorzystać z tego typu usług. Można wybrać pomoc na NFZ – wizyty są refundowane dla osób, które mają opłacone ubezpieczenie zdrowotne. Również oferowane są usługi prywatne. Przy poszukiwaniu dobrego psychologa warto zwrócić uwagę na opinie na jego temat – dzięki temu można otrzymać wsparcie od najlepszych specjalistów w swojej dziedzinie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *