Jaki procesor wybrać? Najważniejsze porady<span class="wtr-time-wrap after-title"><span class="wtr-time-number">3</span> min read</span>

O procesorze mówi się, że to mózg lub serce każdego komputera. Niewątpliwie jest to jeden z najważniejszych podzespołów, od którego mocy obliczeniowej zależy wydajność urządzenia. Wymiana tego komponentu może znacząco przyśpieszyć pracę systemu i uczynić ją bardziej płynną. Czym się jednak kierować podczas wyboru nowego CPU? Dowiesz się tego z naszego artykułu.

1) Liczba rdzeni i wątków

Procesor (od angielskiego central processing unit, czyli CPU) odpowiada za zdecydowaną większość zadań wykonywanych przez komputer. To przez niego przechodzą wszystkie polecenia i dane, które są odpowiednio interpretowane, a następnie wykonywane, czego efekty przeważnie widzimy na monitorze. Każdy CPU składa się z rdzeni oraz przypadających na nie wątków, zazwyczaj w ilości dwóch na każdy rdzeń. Dany wątek może w danym momencie przetwarzać jedno polecenie, dlatego im jest ich więcej, tym bardziej wydajna będzie praca komputera.

Musisz jednak pamiętać, że wraz z ilością rdzeni i wątków, zwiększa się zapotrzebowanie na energię elektryczną, konieczność zamontowania bardziej zaawansowanego układu chłodzenia, a także cena samego procesora. Jeżeli komputera zamierzasz używać głównie do przeglądania Internetu, oglądania filmów i seriali oraz prostych prac z edytorami tekstów lub arkuszami kalkulacyjnymi, nie warto inwestować w więcej niż czterordzeniowy CPU. Z potencjału lepszego podzespołu i tak nie będziesz korzystać. Dla graczy polecamy procesory co najmniej sześciordzeniowe, natomiast profesjonalistom zajmującym się np. grafiką – minimum ośmiordzeniowe.

2) Taktowanie

Nie mniej istotnym parametrem procesorów jest taktowanie, czyli ilość cykli wykonywanych przez CPU w ciągu jednej sekundy. Częstotliwość wyrażana jest w MHz lub GHz. Przykładowo, 4,2 GHz oznacza 4,2 miliarda cykli na sekundę. Zazwyczaj specyfikacja obejmuje dwie wartości: taktowanie bazowe oraz tryb Turbo. Ten ostatni zostaje uruchomiony w momencie, gdy potrzeba dodatkowej mocy obliczeniowej, jednak nie da się go utrzymać przez długi czas. W związku z tym bardziej wiarygodnym wskaźnikiem wydajności danego modelu okazuje się taktowanie bazowe. Do gamingu i profesjonalnego użytku warto wybrać procesory o częstotliwości taktowania powyżej 3 GHz.

3) Intel czy AMD?

Jeżeli chodzi o producentów CPU, liczą się w zasadzie trzy marki. Firma Apple do swoich urządzeń stosuje własne rozwiązania, natomiast w pozostałym sprzęcie spotyka się procesory Intel lub AMD. Do podstawowego korzystania z komputera bardzo dobrym, a przy tym stosunkowo tanim wyborem okazują się produkty z linii Intel Pentium  lub wczesnych generacji AMD Ryzen. Graczom oraz profesjonalnym grafikom polecamy natomiast zainwestować co najmniej w Intel Core i5 lub AMD Ryzen 7.

4) Procesor z kartą graficzną czy bez?

Niektóre CPU z niższego przedziału cenowego posiadają zintegrowany układ graficzny. Takie rozwiązanie jest z pewnością tańsze od zakupu tych podzespołów osobno, jednak sprawdzi się jedynie w komputerach biurowych oraz domowych stosowanych w podstawowym zakresie. Do bardziej wymagającego oprogramowania niezbędna okazuje się dedykowana karta graficzna, a także procesor z wyższej półki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *