Deski SUP to stosunkowo nowy trend wśród wielbicieli sportów wodnych. Łączą ze sobą wiosłowanie i pływanie na desce. Co warto o nich wiedzieć? Dla kogo będą dobrym rozwiązaniem? Jakim modelom dobrze się przyjrzeć?

Czym i dla kogo jest SUP?

SUP to skrót od Stand Up Paddle, czyli wiosłowanie na stojąco. Deski SUP przypominają deski windsurfingowe, jednak nieco się od nich różnią. Muszą być one przystosowane do wiosłowania. Zasadniczą różnicą jest ich długość – mogą mieć nawet 4,5 metra. W przypadku desek dla dzieci wymiar ten wynosi 2,5 metra. Deski SUP przeznaczone są dla wszystkich wielbicieli aktywności fizycznej i sportów wodnych, niezależnie od wieku. Występują zarówno w wariantach dla dzieci, jak i dla dorosłych. Wiosłowanie na desce SUP nie wymaga szczególnego przygotowania – wystarczy opanować podstawy, utrzymać równowagę i nabierać wprawy w dalszym pływaniu. Można poradzić sobie z tym nawet nie prowadząc specjalnie aktywnego trybu życia. W przypadku modelu hydro force oceana opinie jednoznacznie wskazują, że sporty wodne są przeznaczone dla każdego, a z deski zadowoleni są użytkownicy w różnym wieku i stopniu zaawansowania.

Rodzaje desek SUP

Spośród desek SUP można wyróżnik kilka typów, różniących się konstrukcją oraz materiałem, z którego zostały wykonane. Najbardziej powszechne są deski twarde, które posiadają styropianowy rdzeń obudowany kilkoma warstwami twardych, wzmacniających laminatów. Choć to one zostały stworzone wcześniej, to obecnie nieco tracą na popularności na rzecz desek pompowanych. Wynika to przede wszystkim z większej wygody i komfortu użytkowania. Deski twarde są o wiele trudniejsze w transporcie. Nie da się ich w żaden sposób złożyć, więc przewożenie wymaga dużego bagażnika, który można zamontować na dachu samochodu. Trzeba mieć także sporo miejsca do przechowywania tak dużych desek. Właśnie dlatego coraz popularniejsze stają się deski pompowane. Po ich wypompowaniu i złożeniu można zmieścić tego typu deskę do plecaka i zabrać ze sobą wszędzie. Ponadto są łatwe w czyszczeniu i mniej podatne na zarysowania niż ich twarde odpowiedniki.

Deska pompowana – czy to dobre rozwiązanie?

Deski pompowane zyskują coraz większą popularność i o wiele lepsze wyniki sprzedaży niż tradycyjne twarde deski. Jednak niektórzy podchodzą do nich z rezerwą, obawiając się ewentualnego przebicia. Warto wspomnieć, że deski SUP tego typu są bardzo wytrzymałe i nie trzeba martwić się o ich trwałość. To zdecydowanie produkty na więcej niż jeden sezon. Po napompowaniu deska staje się zadziwiająco sztywna. Wynika to z jej konstrukcji i wykorzystanych do tego specjalnych materiałów. Jeśli chodzi o hydro force oceana opinie potwierdzają, że jakość deski jest bardzo wysoka, a w połączeniu z ceną staje się produktem wartym zakupu. To model, na który bez obaw mogą postawić początkujący. Bez problemu da się nauczyć na niej pływać i z wielką przyjemnością rekreacyjnie uprawiać sport. Samo pompowanie deski SUP jest bardzo proste i szybkie. Odbywa się za pomocą pompki dołączonej do zestawu. 

Deski SUP to świetny sposób na rozpoczęcie przygody ze sportami wodnymi. Wybór na rynku jest spory i każdy bez problemu znajdzie model przystosowany do swoich wymagań i stopnia zaawansowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *