Czym charakteryzują się soczewki sferyczne?<span class="wtr-time-wrap after-title"><span class="wtr-time-number">3</span> min read</span>

Soczewki klasyczne zwane sferycznymi to najpopularniejszy typ soczewek. Występują w rozmaitych wariantach zarówno, jeśli chodzi o czas noszenia, jak i kolory. Oznacza to, że każdy użytkownik znajdzie szkła kontaktowe idealnie pasujące do jego stylu życia! Jednak dla kogo powstał ten rodzaj soczewek? Właśnie na tej kwestii skupimy się w artykule.

Dla kogo powstały soczewki sferyczne?

Warto wiedzieć, że soczewki sferyczne uznaje się za najbardziej podstawowe. Kształtem przypominają wycinek kuli. Jak działają? Korygują one nieprawidłowy kąt załamywania się promieni słonecznych, które skupiają się za lub przed siatkówką. Prawidłowy punkt, w który powinno się to dziać to obszar dokładnie na niej. Mogą je nosić osoby z krótkowzrocznością potrzebujące „minusów”. W takim wypadku soczewki sferyczne mają za zadanie rozpraszać światło. Na środku są one nieco cieńsze niż na obrzeżach.  

Okazują się odpowiednie także dla osób z dalekowzrocznością, które noszą tzw. plusy. W takim wypadku mówi się o szkłach skupiających o grubszym środku i cieńszych bokach. Oczywiście te elementy budowy okazują się całkowicie niewyczuwalne podczas noszenia. Musimy tu wspomnieć, że choć modele sferyczne uznaje się za bardzo uniwersalne, nie mogą ich nosić osoby z astygmatyzmem. W takim wypadku trzeba sięgnąć po specjalne soczewki toryczne. 

Soczewki kontaktowe miesięczne, dzienne czy roczne?

Ogromną zaletą takich soczewek okazuje się ich różnorodność. Podstawowa różnica pomiędzy nimi to oczywiście moc. Na rynku znajdziemy modele dodatnie nawet powyżej 10 D oraz o mocy ujemnej do -13 D. Ponadto przy zakupie trzeba uwzględnić częstotliwość wymiany. Za najbardziej higieniczne, ale też dość drogie uznaje się modele jednodniowe. Nie wymagają one pielęgnacji, dlatego ceni się je za wyjątkową wygodę użytkowania. Chętnie sięgają po nie osoby, które rezygnują z okularów tylko raz na jakiś czas. 

Produkty wielokrotnego użytku kosztują zdecydowanie mniej. Do tej grupy należą wersje dwutygodniowe, soczewki kontaktowe miesięczne, kwartalne, a nawet roczne. Większość z nich służy do noszenia wyłącznie w ciągu dnia, lecz istnieją też takie stworzone do użytkowania przez 24 H! Musimy przy tym wspomnieć, że spośród wszystkich dostępnych opcji największą popularnością cieszą się soczewki kontaktowe miesięczne, na co z pewnością wpływa ich korzystna cena. 

Jaki materiał soczewek sferycznych warto wybrać?

Soczewki sferyczne powstają z różnych materiałów. Zdecydowanie najczęściej spotkamy się z modelami silikonowo-hydrożelowymi, które doskonale przepuszczają tlen. Choć swoich zwolenników mają nawet soczewki starszej generacji, czyli modele hydrożelowe, które wyróżnia miękkość oraz dobre dopasowanie do gałki ocznej. Musimy przy tym wspomnieć o szkłach kolorowych, które czasami występują w zerowej mocy i służą głównie względom kosmetycznym.

Podkreślamy, że soczewki zawsze kupuje się w specjalistycznych sklepach, po wcześniejszej konsultacji z lekarzem lub optometrystą. Jedno z miejsc, w którym można nabyć soczewki sferyczne to sklep internetowy GermanOptiker.pl. Oferuje on produkty Acuvue, Biofinity, Soflens czy American Lens (na wyłączność).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *