Malta Festival Poznań 2019 – jakie atrakcje nas czekają?<span class="wtr-time-wrap after-title"><span class="wtr-time-number">6</span> min read</span>

Jak zwykle festiwalowi przyświeca większa idea. W tym roku hasłem idiomu jest Armia Jednostki. Twórcy i artyści będą przyglądać się pojęciom takim jak konflikt, wojna i pokój. Zadaniem festiwalu jest zachęcenie jego uczestników do refleksji nad współczesnym światem. Czy możemy czuć się bezpiecznie? Jak wyglądają i co przynoszą napięcia występujące między pokojem i wojną? Czy pokój stanowi preludium wojny, czy raczej jest jego skutkiem?

Priscila Rezende, fot. Luiza Palhares

Refleksji nad tymi wszystkimi tematami będziemy mogli oddać się już w ostatnim tygodniu czerwca. Malta Poznań Festival startuje 21 czerwca i potrwa 10 dni. W ramach festiwalu będziemy mogli obejrzeć kilkadziesiąt spektakli, filmów i innych widowisk, a także uczestniczyć w panelach dyskusyjnych, pokazach naukowych, spotkaniach z wybitnymi artystami oraz wziąć udział w wielu warsztatach.

Festiwal podzielony jest na 7 sekcji:

  • Armia jednostki,
  • Generator Malta,
  • Plenerowy Dom Kultury na Placu Wolności,
  • Widowiska Plenerowe,
  • Poznań na Malcie,
  • Forum czyli rozmowy na Placu Wolności.
  • Stary Browar Nowy Taniec.

Wydarzenia festiwalu rozsiane są na całej mapie Poznania, w kilkudziesięciu różnych miejscach. Jak piszą sami organizatorzy “Sceną dla Malty jest miasto – wraz z jego architekturą, przestrzenią publiczną, ale także sprawami, którymi żyją mieszkańcy”. Sercem festiwalu jest ulokowany na Placu Wolności, Generator Malta.

Teatr

Próby do spektaklu „Hańba”, fot. Bartłomiej Gerniak

Do największych wydarzeń festiwalu należą spektakle teatralne. W tym roku będzie ich ok. 40. Najbardziej oczekiwanym przedstawieniem jest Hańba będąca adaptacją jednej z najbardziej znanej powieści południowoafrykańskiego pisarza Johna Maxwella Coetzeego – noblisty i dwukrotnego zdobywcy Nagrody Bookera.

Hańba, reż. Maciej Podstawny

Bohaterem sztuki jest profesor literatury David Lurie wyrzucony z uczelni za nadużycia seksualne. Akcja fabuły toczy się w RPA w czasach po upadku apartheidu. Sztuka opowiada o kraju w czasach transformacji i wynikającym z tego stanu rzeczy chaosie, ale przede wszystkim o kondycji ludzkiej psychiki, którą możemy przyrównać do współczesnego człowieka.
Sztuka przygotowana została w kooperacji z Teatrem im. S. Żeromskiego w Kielcach.

Spektakl odbędzie się na Międzynarodowych Targach Poznańskich w hali nr 1 w terminach:

  • 27.06, godz. 19:00
  • 28.06, godz. 19:00
  • 29.06, godz. 18:00

Cena biletu: 15 zł

Taniec

Do najbardziej widowiskowych występów podczas festiwalu należeć będą spektakle taneczne, które odbędą się w Starym Browarze. Oprócz polskich tancerzy, będzie można zobaczyć też artystów z Brazylii, Portugalii i Szwecji.

Masakra, Paweł Sakowicz

Godnym polecenia jest spektakl Masakra opowiadający o stylu tańca, który narodził się wśród zniewolonych społeczności z obszarów Brazylii, Haiti i Kuby. Modern ballroom dance, bo o nim mowa, z czasem stał się rozrywką również dla wyższej klasy średniej. W 1920 r. został sklasyfikowany jako nowy styl tańca. Dziś wykonywany jest na turniejach tańca sportowego.

Data: 30.06., godz. 18:00
Miejsce: Stara Słodownia
Cena biletu: 15 zł

Film

W generatorze Malty (na Placu Wolności) będzie można obejrzeć filmy dokumentalne na temat problemów dotyczących szerokopojmowanej tolerancji.

Wielebny W.

Film opowiada o buddyjskim kapłanie, który podżeguje wiernych do nienawiści muzułmanów i dokonywania czystek etnicznych. Dokument bazuje na archiwalnych nagraniach. Wielebny W zdobył nagrodę publiczności na festiwalu filmów dokumentalnych Millenium Docs Against Gravity 2018.

Data: 30.06., godz. 23:00 (wstęp wolny)

Co zrobisz, gdy świat stanie w ogniu?, reż. Diego Romero Suárez-Llanos

To portret wielokulturowej rzeczywistości Stanów Zjednoczonych. Przedstawia historię 4 bohaterów, którzy żyją na marginesie społeczeństwa. Film ukazuje problem rasizmu, który osiągnął swe apogeum po serii zabójstw na tle rasowym w 2017 r. Dokument prezentowano m.in. na festiwalach w Wenecji i Rotterdamie.

Data: 25.06, godz. 23:00 (wstęp wolny)

Koncerty i silent disco

W sercu Maltańskiego Festiwalu odbędzie się Silent Disco. Za muzykę odpowiedzialny będzie kolektyw FLAUTA, który rozkręcił niejedną warszawską imprezę. Usłyszymy m.in.: techno, house, electro, synthwave, postpunk. Wydarzeniu będą towarzyszyć wizualizacje oraz budujący wspólnotę taniec.

Kolektywne Silent Techno FLAUTA (5 h)

Data: 22.06, godz. 23:00
Cena biletu: 15 zł

Koncert Kuba Więcek Trio

Godnym polecenia wydarzeniem jest koncert Kuba Więcek Trio – zespołu uhonorowanego Fryderykiem w kategorii debiut za album Another Raindrop (2017). Trio gra muzykę instrumentalną łączącą w sobie dźwięki klasycznych instrumentów z elektronicznym brzmieniem. Muzyka zespołu kategoryzowana jest jako alternatywny jazz.

Data: 22.06 godz. 21:30 (wstęp wolny)

Korona Poznania – zdobywanie najwyższych budynków

Już od kilku dobrych lat obowiązkowym punktem programu jest zdobycie Korony Poznania. Wspinaniu na szczyty najwyższych budynków miasta będą towarzyszyć wykłady na temat ekonomii, kooperacji i stale rosnącej ilości danych. W tym roku organizatorzy festiwalu pozwolą wspiąć się na:

PGK Centrum, ul. Marcelińska 90
Data: 24.06 (zbiórka co 30 minut w holu PGK Centrum)
Temat wykładu: Widmo heterodoksji krąży po ekonomii!

Okrąglak, ul. Mielżyńskiego 17
Data: 25.06 (zbiórka co 30 minut przed wejściem do Okrąglaka)
Temat wykładu: W sieci miejskich danych

Kopiec Wolności, ul. Wiankowa 2
Data: 29.06 (zbiórka co 30 minut przy bramie Kopca Wolności)
Temat wykładu: Razem. Rytuały, zalety i zasady współpracy

Garażówka – wyprzedaż w dobrym celu

Powtarzającym się elementem festiwalu jest też Poznańska Garażówka, czyli wielka wyprzedaż książek, ubrań, płyt, biletów i ciast. Zebrane w ten sposób pieniądze zostaną przekazane na działalność organizacji Kids Paradise, która pomaga osobom przymusowo wysiedlonym ze swoich domów w Turcji.

Data: 23.06, godz. 12:00
Miejsce: Plac Wolności

Dyskusje i spotkania

Pisząc o Festiwalu, który niesie ze sobą ideologiczne przesłanie, grzechem byłoby nie wspomnieć o odbywających się tutaj panelach dyskusyjnych i spotkaniach ze znanymi osobami: filozofami, politologami, pisarzami, uczestnikami i świadkami współczesnych działań wojennych. Rozmowom towarzyszyć będą inscenizowane czytania fragmentów wybranych książek.

Wśród gości znajdą się m.in. założycielka i prezeska Polskiej Akcji Humanitarnej, Janina Ochojska oraz pisarz i korespondent wojenny Wojciech Jagielski. Oboje wypowiedzą się na forum kultura wojny w czasie pokoju.

Spotkanie z Janiną Ochojską, Kobieta na Wojnie
Data: 30.06 godz. 17:00

Spotkanie z Piotrem Andrusieczko, Wojciechem Jagielskim i Marią Wiernikowską, Turyści Masakry
Data: 25.06 godz. 17:00

Sport i rekreacja

Festiwal przygotował również atrakcje dla dzieci m.in. Strefę frajdy z puchatymi, miękkimi przedmiotami i wielkoformatowymi grami. Przestrzeń ma służyć zabawie, ale też rozwijaniu wyobraźni. Opiekę nad dziećmi sprawować będą animatorzy. Strefa będzie czynna codziennie w godzinach 11:00/12:00 – 19:00.

Dla dorosłych też nie zabraknie rozrywki opartej na ruchu. W ramach festiwalu organizowane będą zajęcia z aerobiku, jogi, a nawet warsztaty break dance’a.

To nie wszystko…

29 edycja Malta Poznań Festival to ponad 300 wydarzeń i 700 artystów. A to wszystko w przeciągu zaledwie 10 dni. Nie sposób opisać wszystkiego, dlatego zachęcamy do odwiedzenia strony festiwalu, gdzie znajdziecie rozpiskę wszystkich atrakcji. Na platformie możecie stworzyć swoje konto, które umożliwia stworzenie swojego własnego harmonogram festiwalu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *