Maszyny pakujące czyli automatyczne zgrzewaki i ich zastosowanie<span class="wtr-time-wrap after-title"><span class="wtr-time-number">4</span> min read</span>

Pakowanie produktów stanowi końcowy etap złożonego cyklu produkcyjnego i jest realizowane w większości branż. Dotyczy zarówno przemysłu masowego, jak i rzemiosła oraz wytwarzania detali w niewielkich seriach. Jedną z metod pakowania jest szczelne zamykanie wyrobów w foliowych woreczkach. W tym celu wykorzystuje się linie pakujące oraz pracujące na nich zgrzewarki automatyczne.

Dlaczego pakowanie jest ważne?

Pakowanie jest czynnością, która pełni dwie funkcje – ochronną i estetyczną. O ile ta druga ma na celu głównie zachęcić klienta do zakupu tego konkretnego wyrobu i korzystnie wpłynąć na renomę firmy, pakowanie w celach ochronnych odgrywa znacznie ważniejszą rolę. Stosowane obecnie osłony foliowe nie tylko zabezpieczają produkt przed uszkodzeniem, amortyzując uderzenia i zarysowania. Szczelna izolacja od otoczenia ogranicza wysychanie świeżych produktów i eliminuje ryzyko zawilgocenia detali, którym woda szkodzi. Są to m.in. mydła, proszki do prania, sypkie produkty chemiczne, suche barwniki, detale elektroniczne, papier toaletowy i wiele innych produktów.

Foliowanie jest też sposobem na odizolowanie od środowiska, w którym znajdują się zanieczyszczenia, drobnoustroje i tlen. Ten ostatni wyjątkowo sprzyja rozwojowi procesów gnilnych czy pleśni. Dlatego odpowiednie maszyny pakujące nie tylko szczelnie zamykają produkty w folii, ale też odsysają z niej powietrze. Dzięki temu trwałość produktu zostaje znacznie przedłużona.

Czym jest i jak działa zgrzewarka automatyczna?

Folia polietylenowa jest obecnie jednym z najpopularniejszych materiałów stosowanych do pakowania produktów. Jest to zasługą jej licznych zalet, wśród których wyróżniają się szczelność, wodoodporność, elastyczność, możliwości produkowania jej w różnych wariantach grubości oraz niskie koszty wytwarzania. Ponadto opakowania foliowe można łatwo i szybko zamykać. Do tego celu służy zgrzewarka automatyczna, w którą standardowo wyposaża się linie pakujące w zakładach.

Zamykanie (zgrzewanie) foliowych opakowań odbywa się przez rozpuszczenie materiału, a następnie jego ściśnięcie i schłodzenie. Cząsteczki plastycznej masy tworzywa mieszają się ze sobą, a po schłodzeniu tworzą spójną strukturę. Otwarcie takiego opakowania wymaga uszkodzenia folii. Ma to również dodatkową zaletę. Klient, kupując zafoliowany produkt, zyskuje gwarancję, że nie był on przez nikogo dotykany.

Maszyny pakujące w asortymencie firmy AstraPack

Specjalistą w dziedzinie zgrzewarek, automatycznych linii pakujących i torebek papierowych, jest firma AstraPack. W jej asortymencie można znaleźć różne rodzaje maszyn pakujących. Są wśród nich zarówno urządzenia specjalistyczne, dedykowane zamykaniu konkretnych typów opakowań, jak i maszyny uniwersalne. Typowe automaty pakujące to m.in.:

  • zgrzewarka automatyczna do blistrów,
  • uniwersalna zgrzewarka automatyczna o pakowania w folię różnych produktów,
  • urządzenie pakujące metodą skin,
  • automatyczna maszyna do termoformowania,
  • automaty pakujące o wysokiej prędkości produkcji,
  • zgrzewarko-pakowarki.

W szerokim gronie maszyn pakujących na uwagę zasługują zgrzewarki. Ich podstawowym zadaniem jest łączenie warstw folii z użyciem wysokiej temperatury. Metody jej generowania są różne podobnie, jak odmienne są też kształty elementów grzejnych. Dzięki temu poszczególne urządzenia pakujące mogą być wykorzystywane do zamykania woreczków czy zgrzewania folii odwijanej z rolki.

Zastosowanie maszyn pakujących

Urządzenia pakujące są wykorzystywane w wielu dziedzinach przemysłu i rzemiosła. Trafiają na linie produkcyjne wszędzie tam, gdzie końcowy produkt wymaga zapewnienia ochrony na czas transportu, przechowywania czy dystrybucji. W dużych zakładach, nastawionych na produkcję masową montuje się wieloelementowe automatyczne linie pakujące, na których pracuje kilka maszyn o różnym zakresie działania.

Mogą to być uniwersalne pakowarki do zamykania woreczków w pozycji pionowej lub poziomej, maszyny pakujące, które jednocześnie zawijają w folię, urządzenia o wysokiej wydajności i szybki tempie pracy czy też wyspecjalizowana maszyna do termoformowania lub zgrzewania blistrów. Odbiorcą takich urządzeń jest przemysł spożywczy, w którym obowiązkowe jest pakowanie świeżej żywności. Pakowarki spożywcze stosuje się do foliowania tradycyjnego i próżniowego, np. wędlin czy serów o przedłużonej trwałości.

Zastosowanie w przemyśle pakowarek i zgrzewarek jest znacznie szersze. Branże, w których można je znaleźć, to między innymi produkcja:

  • zabawek i gadżetów reklamowych,
  • części zamiennych i akcesoriów montażowych,
  • farmaceutyków,
  • elektroniki, baterii,
  • kosmetyków i środków higieny osobistej,
  • akcesoriów biurowych,
  • drobnych przedmiotów użytkowych,
  • materiałów i produktów sypkich z wielu branż,
  • produktów spożywczych – nabiału, mięsa, pieczywa o przedłużonej trwałości, przypraw itp.

Ilość możliwych zastosowań zgrzewarek i linii pakujących jest bardzo szeroka. W folie można pakować niemal wszystko. Dzięki automatycznym maszynom jest możliwe zwiększenie wydajności produkcji i odciążenie pracowników, który wykonują monotonne i czasochłonne prace o niskiej wartości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *