Gdzie nad jezioro w Poznaniu?<span class="wtr-time-wrap after-title"><span class="wtr-time-number">7</span> min read</span>

W dni kiedy temperatura na termometrze wskazuje ponad 30 stopni, największym zbawieniem dla organizmu wydaje się kąpiel w jeziorze. Dziś przedstawiamy listę najlepszych plaż i jezior w obrębie miasta i poza nim.

Jezioro Kierskie

Jezioro Kierskie z pewnością zachwyci wielbicieli aktywnego wypoczynku jak i amatorów łowienia ryb. Jest to jedno z najbardziej zarybianych jezior przez Polski Związek Wędkarski. Sezon trwa tutaj cały rok.

To największy zbiornik wodny miasta i jeden z największych w całym województwie. Jego powierzchnia wynosi 300 ha, a linia brzegowa 12 km.

źródło: www.wikipedia.org

Nad jeziorem znajdują się trzy strzeżone kąpieliska – Kaskada, Krzyżowniki oraz Chyby.

Kaskada – położona jest w zachodniej części Poznania. Tutejsza plaża posiada boisko do siatkówki, hamaki i leżaki. Obok kąpieliska znajduje się obiekt restauracyjno-hotelowy “Kaskada” w którym można skosztować dania kuchni międzynarodowej oraz wypożyczyć sprzęt wodny. Przy plaży stoją też sezonowe lokale gastronomiczne. Tutejsza linia brzegowa kąpieliska ma 50 m. Nad akwenem znajduje się marina z żaglówkami, łodziami i jachtami.  

Krzyżowniki – to plaża trawiasto-piaszczysta. Kąpielisko posiada nowy pomost, plac zabaw oraz składający się z sieci drążków i drabinek, tor do street workout. Nowe obiekty są efektem projektu realizowanego w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2017 “Plażojada – Szlakiem Trzech Jezior: Rusałka, Strzeszynek, Kiekrz”.

Chyby – to najnowsza i najbardziej spokojna plaża – znajduje się w strefie ciszy. Nie ma tu też lokali gastronomicznych, które zakłócałoby spokój. Dodatkowym atutem jest wysoki stopień zaciemnienia plaży, dzięki wysokim drzewom. Kontakt z naturą jest tu naprawdę bliski. Mało tu przyjezdnych plażowiczów, znaczną część stanowią mieszkańcy okolicznych domów jednorodzinnych. W ubiegłym roku wybudowano drewniane molo i ławki.

Wszystkie trzy kąpieliska mają piaszczyste dno (bez kamieni i gliny) i czystą wodę. Plaże znajdują się ok. 11-15 min drogi od centrum miasta.

Rusałka

To jedno z najbardziej dzikich terenów na terenie miasta. Akwen mieści się na Golęcinie i otoczony jest z każdej strony lasami. Teren jest idealnym miejscem dla biegaczy. Trasa wokół jeziora liczy 3,5 km.

Plaża nad Rusałką jest piaszczysto-trawiasta. Linia brzegowa ma długość 100 metrów. Zeszłoroczne badania sanepidu określiły jakość tutejszej wody za “doskonałą”. Plaża jest w stanie pomieścić 10 000 osób. Zwykle w weekend przebywa tu ok. 5000 plażowiczów. Do końca sierpnia kąpielisko jest strzeżone w godzinach 10-18.

Plaża Rusałka
źródło: www.wikipedia.org

Jezioro posiada bogate zaplecze gastronomiczne. Znajdują się tu trzy knajpy Rusałka, PiachBar i Grillowisko. Można w nich zjeść zarówno obiady w postaci ziemniaków i mielonego, jak również pizzę.

Od tego roku działa Przystań Rusałka. Oprócz standardowego sprzętu wodnego można wypożyczyć tu deski SUP.

Nowym obiektem jest też siłownia na wolnym powietrzu. W tym roku zmodernizowano też plac zabaw i molo. Teraz pomost posiada barierki i jest o wiele większy niż wcześniej – ma ponad 32 m długości, a jego powierzchnia wynosi 150 mkw.

Rusałka jest przyjazna wędkarzom. Nie ma tu miejsc wyznaczonych do połowu, dlatego wędkarzy można spotkać tu praktycznie wszędzie.

Jezioro Strzeszyńskie

Położone jest na terenie zachodniego klina zieleni Poznania, w okolicach Bogdanki, 11 km od centrum. Jest to jedno z najczęściej odwiedzanych jezior. Woda jest tu regularnie oczyszczana za pomocą specjalnych filtrów, które wymieniono ostatnio w zeszłym roku. Jezioro otoczone jest liściastymi i iglastymi lasami.

Nad jeziorem znajdują się dwie piaszczyste plaże. Jedna ulokowana jest przy restauracji Oaza, przy tzw. Małym Pomoście, druga znajduje się ok. 150 m dalej, przy tzw. Dużym Pomoście.

Plaża Jezioro Strzeszyńskie
źródło: www.wikipedia.org

Plaża przy Małym Pomoście posiada więcej atrakcji – można wypożyczyć tu kajaki, rowery wodne, leżaki, a także akcesoria do gry w badmintona, czy siatkówkę. Przy plaży znajdują się dwa strzeżone kąpieliska (w godz. 10-18), jedno dla dorosłych, drugie dla dzieci. Minusem dla niektórych plażowiczów może być zakaz przyprowadzania zwierzaków oraz rozpalania grilla. Umożliwia to jednak druga plaża.

Plaża przy Dużym Pomoście nie jest strzeżona, co oznacza, że kąpiemy się tutaj na własne ryzyko. Mimo to, co weekend przychodzą tutaj prawdziwe tłumy. Obok plaży mieści się galeria sztuki ABC Gallery oraz park rzeźby i obiektów artystycznych Visual Park.

Jezioro Strzeszyńskie jest miejscem wielu wydarzeń kulturalnych. Odbywają się tu koncerty i festiwale m.in. międzynarodowy festiwal muzyki jazzowej Festiwal Enter oraz cykl koncertów #NaFalach organizowanych w ramach Maltańskiej Sceny Muzycznej.

Jezioro Strzeszyńskie należy do jezior typu sielawowego i jest przyjazne dla wędkarzy.

Jezioro Maltańskie

To najbardziej znane kąpielisko w Poznaniu. Jezioro jest sztucznym zbiornikiem zlokalizowanym na prawym brzegu Warty. Długość jeziora wynosi 2,2 km, natomiast jego obwód 5,6 km.

Kąpielisko usytuowane jest na południowym brzegu jeziora, jest strzeżone w godzinach 10-18. Tutejsza plaża jest trawiasta, ale posiada piaszczyste boisko do gry w siatkówkę.

Jezioro przyciąga do siebie bogatą ofertą atrakcji. Znajduje się tu tor saneczkowy, mini golf, dmuchany zamek oraz Rodzinna Przystań Sportu i Rekreacji, która nie tylko bawi, ale też wspiera sensoryczno-motoryczny rozwój dzieci.

Jezioro Malta
źródło: www.wikipedia.org

Atrakcją dla dorosłych jest natomiast Wake Park, z dwoma wyciągami i profesjonalnym sprzętem do wakeboardu.

Na Malcie znajduje się też tor regatowy na którym odbywają się m.in. mistrzostwa świata w kajakarstwie.

Wokół jeziora znajduje się wiele lokali gastronomicznych i ścieżek do biegania, które cieszą się popularnością wśród amatorów biegania i jazdy na rolkach.

Nad jeziorem odbywają się też letnie koncerty.

Jeziora poza Poznaniem

Oprócz znanych poznańskich akwenów, w naszym zestawieniu znalazły się również dwa nieco mniej znane jeziora z poza granic miasta. Polecamy je szczególnie tym, którzy cenią sobie ciszę i spokój od zgiełku metropolii.

Jezioro Glinowieckie

Położone jest w gminie Suchy Las. To jedno z najbardziej dzikich jezior w okolicach Poznania. Jezioro należy do poligonu wojskowego Biedrusko, dlatego często odbywają się tutaj różnego rodzaju ćwiczenia. Teren wokół jeziora jest błotnisty, otaczają go lasy.

Jezioro przeznaczone jest głównie dla wędkarzy, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby się w nim wykąpać. Na próżno szukać tu piaszczystej plaży.

Zaletą tego miejsca jest z pewnością naturalny, niezakłócony ludzką interwencją, krajobraz.

Glinianki (właściwie Przystanek Glinianki)

To kąpielisko powstałe na miejscu starej kopalni gliny, znajduje się w Mosinie. Jezioro otoczone jest lasami. Linia brzegowa ma 36 km.

Plaża jest piaszczysta i bardzo zadbana. Kąpielisko funkcjonuje tu od 2013 r. Dziennie można spotkać tutaj ok. 500 plażowiczów. Na szczęście, plaża jest dość rozległa. Kąpielisko jest strzeżone codziennie w godzinach 10-18.

Plaża Chyby
źródło: www.wikipedia.org

Do dyspozycji plażowiczów jest przebieralnia, wiaty biwakowe, ławki, leżaki, a także platforma widokowa. Oprócz tego, jest też coś do zjedzenia. Wieczorami często odbywają się tutaj pokazy filmowe, zajęcia plastyczne oraz inne, podobne aktywności.

Mimo wszystko, kontakt z przyrodą jest tutaj niesamowity.

Jezioro Dymaczewskie

Jezioro położone w gminach Mosina i Stęszew.

Kąpielisko z plażą mieści się obok Hotelu Szablewski, który jest jego właścicielem. Mimo, że to prywatna plaża, mogą korzystać z niej również osoby przyjezdne.

Jezioro jest strzeżone przez ratowników. Dno zostało sprawdzone i oczyszczone przez płetwonurków. Dziennie przebywa tutaj ok. 100 plażowiczów.

źródło: www.wikipedia.org

Dajcie znać w komentarzach, czy pomogliśmy Wam znaleźć odpowiednie miejsce na weekend ? A może macie własne typy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *